Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Türkçe’yi Doğru Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz

Son zamanlarda sosyal medyanın çok fazla kullanımının artmasından dolayı insanlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olma imkanı bulundu. Bazı bilgiler ise insanların farketmediği bir şekilde ortaya çıktı. Bu durumlardan biri Türkçe’yi doğru kullanamamak oldu. Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar sayesinde insanların ne denli Türkçe’yi doğru kullanabildiğini görmüş olduk. Fakat bir de şöyle bir durum var ki, sosyal medyada kullanılan bir dil oluştu. Bu oluşan dilde Türkçe’ye ciddi zararlar vermeye devam ediyor. Peki insanlar Türkçe’yi niçin doğru kullanmalıdır? İnsanlar Türkçe’yi doğru kullanmak için neler yapmalıdır? Bu sorulara cevap, sizin için yapmış olduğumuz bu yazının içerisinde…

Sosyal medyanın yanı sıra günlük konuşma dilinin de çok fazla farklılaşması Türkçe’nin doğru kullanılmamasına sebep olmaktadır. Birçok kelimelerin kısaltıldığını ya da sözlükte bir anlam ifade etmeyen sözcüklerin çok fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Hatta günümüzde sosyal medyada sosyal medya dili olarak adlandıracağımız bir dilin bile ortaya çıktığı söylenebilir. İnsanların bu gidişata bir dur demeleri ve güzel Türkçe’mize sahip çıkmaları gerekmektedir.

Türkçe’ye sahip çıkmanın en önemli yolu öncelikle dilimize girmiş olan yabancı kelimelerden arınmaktır. Birçok insan Türkçe’ye sahip çıkmanın önemi hakkında bir bilince sahip olmadığından dolayı bu konu ile ilgili bir çaba göstermemektedir. Bu yüzden her insanın bu bilince sahip olması için bir takım çalışmaların gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu sayede Türkçe’mize sahip çıkmış olur ve gelecek nesillere de olduğu gibi aktarılmasını sağlamış oluruz.

 

Türkçe’yi Doğru Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz