Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

Türk Adının Anlamı Nedir

Türk Adının Anlamı , Türk Adının Anlamı nedir ne demek

Türk Adının Anlamı

Türk adı ilk kez Orhun Kitabeleri’nde, “Türük” biçiminde yer alır. Türk adının hangi an­lama geldiği hususunda birçok araştırma yapılmıştır. Türk adı Uygur metinlerinde “güç, kuvvet”, Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t-Türk adlı eserinde “olgunluk çağı”, Çin kaynaklarında “miğfer” anlamında kulla­nılmıştır. Ziya Gökalp ise Türk isminin “töreli, kanun, nizam sahibi” anlamına geldiğini ifade etmiştir.

Türk tarihiyle ilgili ilk bilgilere Çin kaynakla­rında rastlanır. Ayrıca Asur yazılı kaynakla­rında, Herodot tarihinde, Arap, İran ve Hint metinlerinde de Türklerle ilgili bilgilere rastla­nır.

Türk kelimesi siyasal ad olarak ilk defa Gök­türk Devleti tarafından kullanılmış. Coğrafi bir terim olarak Türkiye kelimesi VI. yy Bizans kaynaklarında Orta Asya için kullanılmıştır. XI. yüzyıldan itibaren Anadolu için kullanılan bir ad olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ildeniz dedi ki:

  ilk kez çin yıllıklarındamı geçti
  ilk kez orhun kitabelerindemi geçti anlamadımm kaynaklar farklı vermiş tanımları :/

 2. Fehmi TÜMER dedi ki:

  ORHUN KİTABELERİ 7.YY YAZILDI VE YUNANLILAR ANGLOSAKSON ALFABESİYLE İSKANDİNAVLILARA YAZDIRDILAR.CANDAROĞULARI BEYLİĞİNİN KENDİLERİNİN(DOĞU ROMA YANİ BİZANS)KÖYLÜLERİNE TÜRK DEDİKLERİNDEN ORAYA YANLIŞ BİR TELAFFUZLA TÜRÜK ŞEKLİNDE DERCETTİRMİŞLERDİR.

  1. merve bolat demirci dedi ki:

   sana ne

Yorum Yaz