Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölüm turizm alanında işletme ve kuruluşlarının üretim ve hizmet faalişetlerinin verimli bir biçimde yürütülmesinde ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Mezunlar kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği programının amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde üst düzey yöneticilerle diğer çalışanlar arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği programında Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3 ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

Gereken Nitelikler: Turizm işletmeciliği programında okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen başkalarını ikna edebilen, güleryüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm işletmeciliği programını bitirenlere “Turizm İşletmecisi” ünvanı verilir. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, ön kasa, işlemlerini yapar. Konaklama işletmelerini (otel ve motellerin, odalarının ve ortak kullanılan bölümlerinin temizliğini, bakımını, mutfakların istenen şekilde sunulması, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turların düzenlenmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Turizm İşletmeciliği Nedir, Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar, Turizm İşletmeciliği Maaşları, Turizm İşletmeciliği İş İmkanları, Turizm İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Turizm İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Turizm İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm İşletmeciliği Tanıtımı, Turizm İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Durukan dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar 1 yıl geçti tekrar burdayım,

  Geçen yıl dediğim gibi Trabzon Dedeman’da resepsiyonist olarak başladım, ciddi anlamda diğer departmanlardan daha rahat bir ortam var 2 ay sonrasında resepsıyonun hemen arkasındaki rezervasyon ofisinde oluşan bir açık sayesinde rezervasyonda çalışma deneyimi elde ettim ve sezonu bitirdik. Gelelim çoğu kişi için ve genelde bu sektöre girip bırakanların sevdiği şeye: para, biliyorsunuz ki garson komi vs iken 1600 + 200-300 lira bahsis aldığım zamanları. Burda ise 1800 + upsell yani prim ,misafiri ikna edip sattığınız oda fiyatının %10u ay sonunda maasınıza eklenıyor. mesela 500€ luk odayı sattınız 50€ sizin maasınıza yansıyor. Ben maasa ortalama ekstra 2000-2500 alıyorum yuksek sezonda 3000 olduğu da oluyor fakat otelde işi bilen başka bir arkadaşım ay sonunda toplam 7500 upsell yaptı onun %10u maasa eklenınce 750€x6 (4500 lira) sadece ek gelır bakın bu rakamlar 20 yıl calıstıktan sonra değil o arkadasım 3 yıldır bu otelde ben daha 5 aydır işin kurnazlıklarını ikna yöntemlerini bilmediğim için benim gelirim 4000upsell yanı %10u 400€ x 6 (2400 lira eksra + maaşım) yani bunlar ciddi rakamlar arkadaşlar Mutfak dışında kariyer hedefi olan arkadaşlara tavsiyem kesinlikle ingilizce öğrenmek ve kademe atlamanız için komi barboy garson olarak çalışın. İnanın bana çok etkisi var bakın 16 – 17 saat çalışmıştım o zamanlar ne içindi ? ömür boyu böyle mi çalışacaktım? hayır tabiki sabretmek gerekiyor ingilizcemi geliştirdim, ve orda öğrendiğim ingilizce sayesinde resepsıyondan rezervasyona geçebildim emın olun cunku sureklı telefon görüsmeleri yapılıyor sureklı mısafırler acentalar telefonla arıyor ingilizce konusuyorsunuz. Oralarda çalışmadan buralarda çalışılmıyor inanın bana.Şimdiki hedefim Amerika’ya gitmek.Çünkü anadil gibi bir ingilizce için gitmek şart diye düşünüyorum. Seneye yeni tecrubelerımı aktarmak üzere aranızdan ayrılıyorum ,sağlıcakla.

  NOT: Çevrenizden birisi hangi bölümde okuyorsun diye sorduğunda turizm işletmeciliği demekten utanmak yerine ülkenize 37.5 milyar dolar katkısıyla ekonominin %42lik kesimini kapsayan turizm sektörü demekle gurur duyun bence :)

  1. Kubilay dedi ki:

   Son yıllarımdaki görevlerden ilk yıllara doğru yazıyorum:
   2014-2019 12 aylık kurumsal zincir bir kültür turizmi otelinde resepsiyon görevlisi (300 oda)
   2013-2014 12 aylık zincir bir sahil otelinde resepsiyon görevlisi, rezervasyon elemanı (90 oda)
   2011-2013 sezonluk kurumsal bir sahil otelinde night auditor (280 oda)
   2010 yaz sezonu butik sahil otelinde night auditor (30 oda)
   2010 kış sezonu 12 aylık sahil otelinde garson (250 oda)
   2010 Turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu lisans programından mezun oldum
   2009 yaz sezonu sahil butik otelde önbüro ve rezervasyon (60 oda)
   2008 yaz sezonu Türkiye’nin en büyük seyahat acentesinde otel rehberliği (Antalya)
   2007 yaz sezonu sahil otelinde garson (1500 kişi)
   2006 yaz sezonu sahil otelinde stajyer komi garson (2000 kişi)

  2. Anonim dedi ki:

   Güzel kardeşim heyecanın ve hedeflerinin devamını dilerim tüm yazılarını okudum yolun açık olur inşallah benimki gibi olmasın. Benim de Amerika hayalim vardı üniversitede work and travel programıyla ama param olmadığı için gidemedim paraları olduğu halde sadece iki aylığına borç istememe rağmen hiç bir yakınım da destek çıkmadı. Banka da vermedi. Kendime seninki gibi hedefler koymuştum. Bu hedeflerden biri önbüroda çalışmaktı. Hedefime ulaştım ama küçük bir otelde. Sonraki hedefim büyük kurumsal bir otelde önbüroda çalışmaktı, bu hedefime de ulaştım. Sonraki hedefim yükselmek ve rezervasyonu öğrenmekti. Rezervasyonu öğrendim ama yükselemedim. Her gittiğim otelde çalışma hevesim heyecanım enerjim öğrenmeye olan açlığım yöneticiler tarafından sömürüldü. Bazı otellerde de yöneticilerin gözüne battı yanlış anlaşıldı.

   Güzel kardeşim sana başarılar dilerim. Benim için söyleyeceklerin olursa da açığım özelden de yazabilirsin. Hevesin kırılmasın yolun ve gönlün açık olsun.

 2. Emre dedi ki:

  Turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü lisans mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum ama farklı bir bölüm üzerine böyle bir imkanım var mı

 3. Erdem dedi ki:

  Turizm işletmeciliği hazırlık sınıfı nedir

 4. Durukan dedi ki:

  Aradan 1 yıl geçmiş tekrardan merhaba, bir arkadaş asgari ücrete çalışacağıma arçeliğe girer 2500e çalışırım yazmış veya çevremde ona benzer şeyler duyuyorum mesela mağazaya girer satış danışmanlığı yaparım 2200 alırım gibisinden; arkadaşım bu nasıl vizyonsuzluk arçelikte ömür boyu 2500e çalışıp krediyle araba almaksa hayalin evet doğru yoldasın veya 2200e düşük saatli yani 8 saat çalışıp yorulmadan evime gideyim kafasındaysan ömür boyu kendini mağazacılığa kilitleyen bir insan evladı olarak yoluna devam etmek istiyorsan sen de doğru yoldasın ama sakın 10 yıl sonra ağlayıp “kardeşim kredinin taksitleri bitmiyor aldığım maaş ne ki veya evlendiğin zaman mesleğin ne diye sorarsalar satış danışmanıyım kıyafet katlıyorum demeye çekinmeyeceksin?”, turizmde evet belki adamın sabrını sınıyorlar ama en kısa sürede terfi alabileceğin ideallerin doğrultusunda hem iş tecrübesi hem bilgi birikimi hem de kültürel gelişim istiyorsan 3-4 yıl bunlara sabredeceksin sonrası güzel olacak zaten ve 1600 1800 le başlıyorsun bahşişlerle 2000-2200 arası oluyor evet belki az gelebilir ama bunlar ömür boyu standart alacağın maaşlar değil her sene artıyor her sene terfi alıyorsun bu yıl 1600se seneye 1800 sonraki sene 2000 diye gidiyor şef vs olursan ki zaten 4-5 yıl sonra %100 şef olursun en az 2500lerden başlayıp devam ediyorsun yani sabırla yoluna devam et alacağın maaş mağazacılık veya arçelikte satış danışmanı gibi standart maaşlar gibi kalmıyor, otellerde alt kademede çalışanlar üniversite öğrencileri doğrudur ama adamların üniversiteleri bitince zaten belli mevkilere gelmiş oluyorlar anlayın şunu artık 4-5 yılda şef oluyorsun derken zaten 4 yılı okurken geçiyor, geçen yıl yazdığım yazıda 1sezon komi 1 sezon barboy 1 sezon aşçılık yaptım tüm departmanları tanıdım tekrar söylüyorum bunların hepsı tecrübe evet ben de çok fazla çalıştım ama dönüp baktığımda o ağır şartlarda çalışmamın yerine kendime ne çok şey katmışım diye bakıyorum,yavaş yavaş istediğim yerlere geleceğime inanıyorum bu sezon Dedeman gibi kurumsal bir otelde resepsiyonist olarak başlıyorum dedemanı çoğumuz duymuştur hemen hemen her ilde var dedemana girmemi şu açıdan inceleyin sizce daha turizme yeni başlamışken beni işe alırlar mıydı ? tecrübem yok tabiki almazlardı ama o 3 yıllık tecrübeyle hem ingilizcemi geliştirdim hem oteldeki sistemi çözdüm işler nasıl yürür nasıl ilerler nelere dikkat etmeliyim kiminle nasıl muhattap olurum bunların hepsi o aşırı ağır çalıştığım yıllarda kendime kattığım +lar bunların sayesinde girdim, bununla ilgili birşey daha söylemek istiyorum izmirde okuyan bir arkadaşım var mesaj atmıştı bana kanka beni hiçbir yere almıyorlar dedim ki şuana kadar çalıştınmı yok dedi peki nereyi istiyorsun diye sordum otelde insan kaynakları dedi bende alttan başlaman gerekiyor tecrübe edinmen gerekiyor ki seni başka yerlere alsınlar terfi versinler sonra insan kaynaklarına geçersin dedim aynen şunu söyledi turizm işletme mezunuyum komilik mi yapacam ben kanka? şimdi bu arkadaşa ne diyim ki yazık okuduğun 4 yıla adam 1 kere bile çalışmamış okul bittikten sonra insan kaynaklarına girecekmiş imkanı yok zaten böyle insanlar turizmi kötülüyor çalışılmaz 30 yaşına geldım hala mesleğim yok falan diye gidiyor.. Her sene buraya yeni tecrübelerimi haklı veya haksız olduğum konuları eklemeye devam edecem kısa ve net şekilde son birşey ekliyim; Turizm işletme seçecek arkadaşlar seviyorsanız gelin sadece parası için değil farklı kültürlerle etkileşim içinde olmak sana zevk veriyorsa, kendine yeni aileler katmak istiyorsan, farklı ülkelerden dostunun olduğunu bilmek sana zevk veriyorsa kesinlikle bu mesleği yapın ama herşeyden önce “sabır”

  1. Sedo dedi ki:

   Dostum gerçekten seni tebrik ediyorum. Çok güzel bir yazı yazmış ve bizi gerçekten harika bir şekilde anlatmışsın. Beni Instagram’dan eklersen seninle iletişime geçmek isterim. Kullanıcı adım: acemogullarisedat. Bende bu sene önlisans turizm işletmeciliği bitirdim. Görüşelim seninle…

  2. Merve dedi ki:

   Tesettürlu, turizm İşletmecisi hiç görmedim. Kaygım bu yönde.

   1. Durukan dedi ki:

    İslami otelleri duymadıysan bi araştırmanı tavsiye ederim. antalyaya muğlaya sadece bikini giyenler tatil yapmaya gelmiyor

   2. Sedo dedi ki:

    eğer mutfak departmanın da çalışacak isen tesettür konusunda hiç bir problem çıkarmıyolar. Çalıştığım oteller de her zaman görmüşümdür.

 5. Durukan dedi ki:

  Beyler bayanlar turizm işletmeciliğini seçerken turizm sektörüne yakın olan biryeri seçmek çok önemli, okulunuz sivasta olup yazları akdeniz veya ege’de iş bulmak hangi baba yiğidin yapabileceği birşeydir ? Bu sebepten dolayı Fethiye’yi yazdım ve şuan Fethiye işletme fakültesi turizm işletmeciliği 3. sınıf öğrencisiyim. 3 yıldır Fethiye ve Marmaris’te çalışıyorum; 1 sezon( okulun bitiminden tekrar açılmasına kadar 5 ay,bu süre zarfında turizm sezonu bitiyor zaten.) otel barında barboyluk, 1 sezon otel restorantında komilik, 1 sezon otel mutfağında çalıştım. altta içini döken arkadaş bir yandan doğru şeyler söylemiş eğlenirsin senelerin nasıl geçtiğini anlamazsın okul açılınca keşke yaz bitmeseydi biraz daha çalışabilseydim dersin ama 3-4 sene sonra ne olduğunu anlamazsın bir bakmışsın elinde sadece asgari ücretle bir sonraki sezon çalışacak yer aramakta bulursun kendini, fakat bu mesleğin artıları şunlar eğer aklını kullanırsan kurumsal bir otelde devam edersin ve çalışacak arkadaşlara çalışanların emek bakımından en az yorulduğu resepsiyonu tavsiye ederim ardından 3-4 sezonda resepsiyon şefi olursun biraz daha dişi sıkıp 5-6 yılda ön büroda iyi yerlere gelebilirsin.Kurumsal bir otelde çalışmanızı şu yüzden isterim eğer ki çalışırsanız görürsünüz kurumsal olmayan oteller mesela “çiçek otel böcek beach otel vs..” bu tarz şahıs otellerinde maaşınızı 2 ay sonra alma gibi bir sorununuz oluyor veya kurumsallar 8 saat çalıştırırken şahıs otelleri 14-15 saat çalıştıracaktır hepsi böyle değil ama %75i böyle inanın bana ben ilk çalıştığım otele haziranda girdim eylülde maaşlar yattı. Şimdi diyeceksiniz ki o senin aptallığın ben olsam çıkardım başka biryerde başlardım. Evet arkadaşlar olay burda zaten çıksanız o yoğun yaz sezonunda hiç biryerde iş bulamazsınız bulsanız bile zaten o zaman diliminde çalışan arayan işletmelerin %90 ı elemanı çok yordukları için eleman tutamayan işletmeler olacaktır girdiğinizde kendinize “off burası çok yorucu 15-16 saat çalışıyorum sanayide çalışsam daha rahat olur hemde aynı fiyata !” dersiniz.Turizm’de en mantıklı yapılacak şey şudur: 1 yıl ege veya akdenizde en az 4 yıldızlı hangi otel olursa olsun bir yerden işe başlamak olacaktır. Komi garson vs korkmayın küçümsemeyin aramızda hiç kimse garsonluk istemiyor heraldi? :) başlayın bu yıl gözlem yılınız olacak turizm nedir , nasılmış , kurallar , iş ahlakı vs herşeyini detaylı kavrayın. Bir sonraki sezon artık evet turizmde şu şu şu departmanlar insanı 14-15 saat çalıştırıyor , şu şu şu tarz otellere ingiliz geliyor oralarda çalışsak maaşın 2 katı tip kaldırırım vs çözmeye başlayacaksınız. Eğerki amacınız sadece para ise her yıl bu döngü devam edecek ve 14 saat çalışıp rus ukraynalı ingiliz bayanları kaldıracaksınız hergununuz böyle gececek okul bitince elinizde sadece diploma olacak.Fakat amacınız bir yere gelmek ise 1. ve 2. sınıflarda böyle yerlerde çalışıp turizme doyun sonraki sezonlarda artık kendi isteğinize göre otel muhasebesine en alttan,ön büroya ufak ufak girmeye başlayabilirsiniz zaten 5 yıl sonra bir yerlere geldikten sonra bulunduğunuz otelin ön büro müdürü olduğunuzu düşünün otelin barına da gidip oturabilirsiniz eğlencelerine de katılabilirsiniz ,takılabilirsiniz. İşte alttaki arkadaşın çözemediği keskin nokta burda amacınızı belirleyin ve o yolda ilerleyin gerisi zaten elinizin altında olacak.

  Not: Ben ilk otelimde komiyken sabah 5.30dan akşam 12 ye kadar çalıştığımı bilirim,diğer otelde eleman eksikliğinden dolayı otelin barına el arabasıyla 1 araba mal çektiğimi bilirim bira fıçıları 50 kilo 15-20 tane çektiğimi bilirim., diğer otelde mutfakta günde 2 kere 3er saat o sıcağın altında ızgarada 750 kişiye tavuk pişirdiğimi bilirim. Demem o ki arkadaşlar evet çok kötü zamanlar geçirdim ve sizde geçirebilirsiniz ama bunların hepsi tecrübe şimdi kurumsal bir otelde resepsiyona başlamayı düşünüyorum birkaç yıl sonrasında da yükselmeyi ve en önemlisi farkındaysanız daha 3. sınıftayım ama tüm departmanları gördüm geçirdim daha okulun bitmesine 2 yıl var hiçbirşey için geç değil bu yüzden okulu okurken her yaz çalışın okul bitince biyerlere gelmiş olun. Eğer yazları memlekete dönüp yan gelip yatarsanız veya babanızın dükkanında rahat rahat çalışırsanız okul bitince turizm’e dair hiçbir bilginiz olmaz mevki olarak hiçbiryere gelemezsiniz.

  1. Durukan dedi ki:

   eğer sorusu olan arkadaşlar olursa instagramdan dm yoluyla bana ulaşabilirler: durukan.armutcu

 6. Girl dedi ki:

  Bu bolumu okumayi cok istiyorum yabanci dilimde var INGILIZCE, Almanca , Portekizce biliyorum. Ban uygun mudur bu bolum?

 7. mvltky dedi ki:

  arkadaşlar ben şuan okuyorum 1 sınıf öğrecisiyim çok zevkli gayet güzel ve kolay bi şekilde okuyabileceğiniz bir bölüm ama öncelikle istemeniz lazım kafanıza göre milletin laflarına göre hareket edip kendinizi yakmayın

  1. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba bir şey sorabilir.mitym

  2. uğur dedi ki:

   nerede okuyrosun ben izmir 9 eylül üniversitesi turizm işletmeceliğini sıralamam yetiyor önü açık meslek mi inglizce bilmek kesinlikle şart mı

  3. mrhhs dedi ki:

   birisi kötü diyor birisi iyi biraz daha açarmısın nasıl bir bölüm ben gitmeyi düşünüyorum da?

 8. Kubilay dedi ki:

  Kardeşim 4 yıllık Turizm İşletmeciği ve otelcilik Okudum. En verimli dönemimi bu okulu bitirmek için harcadım. Yaşım 34 oldu. Turizm sektöründe deneyim kazanmak için seyahat acentalarından otellerin farklı departmanlarına farklı şehirlere kadar onlarca otelde çalıştım. Binlerce kez pişmanım bu bölümü okuduğuma. Neden mi?

  Okulda sana turizm sektöründen uzak hocalardan saçma sapan kitabi teorik bilgiler verilir ki bunlar sektörde çalışmaya başladığında pek de bir işine yaramaz. Yeterli paran yoksa okuldayken her yaz bulduğun ilk işe gidersin bunlarda genellikle bulaşıkçılık ya da komilik olur. Bunu yapmak için üniversite okumana gerek yok. Lise okumana da gerek yok. Yazın para biriktirir kışın yersin. İlk zamanlar zevkli güzel eğlenceli renkli gelir. Baylar için güzel avrupalı hatunlar, deniz, güneş, kum, alkol, gece hayatı… Kulağa hoş geliyor değil mi? Bayanlar için de küçük farklılıklarla bunun benzeri… 4 yıl böyle geçer gider nasıl geçtiğini anlamazsın bile. O yıllar hayatının en güzel yıllarıdır. Aslında hayatını geleceğini harcadığın seni bir fare gibi ufaktan ufağa kemiren yıllardır. Daha sonra anlarsın işin aslını.

  Üniversiteyi bitirdin eline diplomanı aldın. Şansın yaver gitmezse sezonluk çalışırsın. Yazın köle gibi (abartı değil gerçekten köle gibi. Pişik olmaktan bıkar malum yerlerine krem sürersin.) çalışır kışın kış uykusuna yatar gibi giderlerini asgariye indirip yatarsın.
  Şansın yaver gider de 12 aylık otellerde çalışırsan daha az kazanırsın asgari ücrete bile çalışırsın zaman zaman iş stresi, yoğunluğu nedeniyle pisikopata bağlarsın. Zamanla maneviyattan uzaklaşırsın. Cümlelerinin sonuna nokta yerine küfür eklersin zaman zaman. Askerliğin gelir askere gider gelirsin. Ardından uzaklardan bir ışık belirir bu kadar turizm yeter dersin. Bir kış dönemi kpss ya da ales çalışayım dersin. Ama umduğun gibi olmaz neden mi? Turizm bakanlığına turizm mezunları alınmıyor da ondan. Benim dönem mezunlarından sadece iki arkadaşım memur oldu. Onların da parası vardı iş aramak yerine dersanaye gittiler. Biri de kendi memleketinde bir iş buldu akşamları evde ders çalıştı ama 3 senesi böyle geçti 3. senesinde 100 üzerinden 91 puan yaparak memur olabildi. Ve evet parası olan diğer bir kaç arkadaşım da yüksek lisans yapıp akademisyen oldu ki bunların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hem turizmde çalışır hemde ales ve kpss hazırlanırım yabancı dil kursuna giderim diyorsan hiç deme turizm sektöründe köle gibi çalışırsın mesai sonunda testlerle uğraşacak ne zamanın kalır ne kafan ne de bedenin. Bir süre sonra hele bir de bankalara borçlanmışsan her halikarda çalışman gerekir borçlarını ödemek için. Her halikardan kastım: müşteri sana küfreder, patron sana küfreder, sinir krizleri geçirirsin psikiyatri detavileri alırsın ama yine de müşteriye ve patrona karşı gülen yüz maskeni takar çalışmaya devam edersin.

  Evin ya da memleketin çalıştığın otele yakın değilse lojmanda kalırsın lojmanlar genelde 2 veya 12 kişilik odalardan oluşur. Kişisel eşyalarını bu adamlarda paylaşmak zorunda kalırsın. Aradan yıllar geçer çıplak ayakla halı üzerinde yürüme hayalleri kurarsın. Turizm şehirlerinde ev kiraları da yüksektir dostum ve kiralık ev bulmak çok zordur.

  Yaşın olur 30 yüzünde çizgiler saçında beyazlar belirir. Kendine bir dur dersin. Başını yukarıya kaldırır düşünürsün turizmden önce nasıl bir insandın turizmden sonra nasıl bir insan oldun. Ayrıca bekarsındır da. Evlenmeye ne gerek var demişsindir ilk yıllarda ama işin aslı öyle değildir ilerleyen yıllarda. Evlenemezsin dostum. Kadınlara insanlara olan güvenin sarsılmıştır. Sen de kendi masumiyetini yitirmişsindir. Ayrıca para da biriktirme ihtimalin zayıftır bu sektörde. Kazancında öyle söylendiği kadar çok değildir. Ben şu anda asgari ücret alıyorum. Çalışma saatlerin esnektir hem de çok esnek bu yüzden evlensen bile eşini göremezsin. Eşinin de çalışması gerekir senin paran ikinize de yetmez.

  Anlatayım mı daha? Yıllar sonra kendini sömürülmüş, kullanılmış, tükenmiş, işe yaramaz hissedersin. Zamanla iş ilanlarında 30 yaşını aşmamış ibaresini görmeye başlarsın.

  Değerli arkadaşım eğer turizmde bir dayın varsa hızlı yükselir çok kazanırsın. Çok iyi yalan söylüyorsan da başarılı olursun. Bayansan eğer kadınlığını kullanarak bir kaç yılda hayal edemeyeceğin konumlara çıkarsın. Ama bir süre sonra vicdanın sesi ağırdan kulağına fısıldamaya başlar çocukluk yıllarının masumiyeti gelir aklına…

  Karar senin….

  1. berkay dedi ki:

   bana ulasrmisn önemli numaram 0538 449 8281 birseyler sormam lazım lütfen ulaş

  2. Fatos dedi ki:

   Cok iyi özetlemişsiniz okuduklarınızda kendimi buldum.

  3. Canip dedi ki:

   Peki kendimiz bi turizm sektörü aç sak bildiğim kadar belge gerekiyor bu belgeyi de ancak üniversite okuyarak alırsın

  4. Reşat dedi ki:

   Mükemmel anlatmışsın abicim artık düşünmüyorum ?

  5. yasin dedi ki:

   abı 4 yıl okuyup asgarı ucret alcagıma sımdı arcelıge gırer 2500 lıra maas alırım nasıl bıse bu ya

  6. Anonim dedi ki:

   İçini döküp bizi aydınlattığın için sağolbe abi

  7. Anonim dedi ki:

   Yav sen nasil bi kralsin ya

 9. Turizimci dedi ki:

  Arkadaslar ben suan okuyorum o bölümü bolum cok guzel cok eglenceli ve insana artilari oluyor ama herseyden once bir yere gelmek istiyorsan di ogreneceksin ingilizce banko gerekli yanina ek olarak sen koyacaksin.

 10. ravza uyu dedi ki:

  turizm işletmeciliği bölmünde muhasebe , işletme müdürü olunabiliyo mu ?

 11. m.sezer dedi ki:

  meraba ben lise son sınıf öğrencisiyim turizm işletmeciliği bölümüne gitmek istiyorum. mezun olduktan sonra neler yaparak iş sahbi olabilirim teşekkür ederim

 12. hatice dedi ki:

  okul biter bitmez iş bulabilir miyim?

  1. Hatice dedi ki:

   Okulum bittikten sonra hemen bir iş bulabilir miyim?

   1. Miraç dedi ki:

    O size bagli. Yabanci diliniz varsa bulabilirsiniz.

   2. Fedail dedi ki:

    Merhaba arkadaslar Ben Turizm kurdum kendime benimle clismak isteyen bay ve bayanlar benimle iltibata kece bilir 05541650064

 13. Ahmet Kurt dedi ki:

  Ben Turizm işletmeceliği ve otelcilik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim bu bölüm hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum bizimle paylaştığınız bilgiler bazı sorularıöı acıkladı ama benim öğrenmek istediğim 2 şey daha var bu bölümü okurken staj yapıcağım yer bi otel motel vb. turizm işletmeleri olmak zorundamı ? Ve bide ben bu bölüm bittikten sonra turizmci olmak istemiyorum bazı sebepler yuzunden bu bolümdeyim mezun olduktan sonra çalışabileceğim diğer iş alanları nelerdir. Sorularıma cevap verip beni bilgilendirdiğiniz için Şimdiden Teşekkür ederim…

Yorum Yaz