TTnet İnternet Kesintisi – Son Durum 27 Nisan 2012

ttnet internet kesintisi27.04.2012 TTNET Kaynaklı İnternet Kesintisi :

TTNET Türkiye geneli internet kesintisi yaşandı – Neden Kesildi?  Sebebi Açıklandı

TTNET Türkiye geneli internet kesintisi yaşandı.

27 Nisan Cuma 22:00 sularında Türkiye geneli bir internet bağlantısı kesintisi yaşandı. Kesintinin kaynağını ve sorunun neyden kaynaklandığı açıklandı.

 

TTnet İnternet kesintisi sorunu giderildi … Durum normale döndü. Peki Sebep Neydi ?

27 Nisan 2012 Cuma Gecesi İnternet Kesintisinin Sebebi Belli Oldu !

İnternet kesintilerinin nedeni belli oldu27 Nisan gecesi Ankara İstanbul gibi birçok ilde meydana gelen internet kesintilerinin nedeni belli oldu. Kesintinin arkasında siber saldırı mı yoksa teknik arıza mı var?

Uluslararası hacker grubu ”Anonymous”un bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarının internetsitelerine yönelik siber saldırı düzenlediği bildirildi.

Bir süre önce Türkiye’deki kamu kurumlarınıninternet sitelerine siber saldırı düzenleyeceğini duyuran Anonymous bünyesinde hareket eden hackerlar, saat 20.00 sıralarında Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki web sitelerine ”DDOS” adı verilen internet erişimini engellemek için hakerete geçti.

Siber saldırıyla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) görev yapan uzmanekip, kamu kurumlarıyla organize hareket ederek savunma görevini üstlendi.

Bir süre önce TİB bünyesinde siber tehditlere karşı kurulan Teknik İşletme DaireBaşkanlığı da siber savunmada aktif rol üstlendi.

Saldırıdan internet siteleri etkilenmedi

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, yaptığı açıklamada, siber saldırının hedefinde aralarında, TBMM’ye ait www.meclis.gov.tr, Adalet Bakanlığı’na ait www.adalet.gov.tr, İçişleri Bakanlığı’na ait www.icisleri.gov.tr, Dışişleri Bakanlığı’na ait www.mfa.gov.tr, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aitwww.egm.gov.tr ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na ait www.hsyk.gov.tradresli sitelerin de yer aldığı yaklaşık 20 web sitesinin bulunduğunu söyledi.

Başta internet servis sağlayıcıları olmak üzere tüm güvenlik birimleri ve bakanlıklarla gece yarısına kadar siber güvenlik için başarılı bir koordinasyon sağlandığını kaydeden Yaslan, TÜBİTAK’ın da desteğiyle saldırının etkisiz kaldığını belirtti.

Yaslan, yaklaşık 2 saat süren siber saldırı sonrası amaçlarına ulaşamayan Anonymous grubunun eylemlerine son vererek geri çekildiğini vurgulayarak, saldırıdan söz konusu internet sitelerinin etkilenmediğini bildirdi.

İnternette şebekesinde kesinti

Bu arada Anonymous’un siber saldırısının ardından başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bazı illerdeki internet şebekelerinde kesintiler yaşandı.

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, kesintinin siber saldırıyla bir ilişkisi bulunmadığını belirterek, sorunun servis sağlayıcının teknik altyapısından kaynaklandığını söyledi.

Türk Telekom yetkileri ise sorunun giderilmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, ”Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir” ifadelerini kullandılar.

28.04.2012


3 yorum

  1. Türkcell Süperonline Farkı işte.. TTnet kullanıcıları Ayda ev telefonuyla beraber 75 80 öderken Süperonline’da Her ikisine 45.20 Kuruş ödüyorsun ve 20 mbps Hız alıyorsun Ayriyeten Fiber hızında bağlanıyorsun internete.. Nerde O Nerde Bu ? .. haa şunuda söyleyim unutmadan Ev telefonlarına sabit ücret Yok ! Gayet memnunum mükemmel bir hizmet İnternette Süperonline üzerine tanımıyorum ! . İnternet isteyen eL kaldırsın (: 0537 455 ** **

    • Saat 14.38 İstanbul.. İnternet bir gidiyor bir geliyor hiç bir sitede 5 dakikadan fazla kalınmıyor..Açıklamaları yapanlar halkı hala uyuyor sanıyor herkes herşeyin farkında..B
      Ben faturamı 1 gün geç ödeyeyim faizi yiyorum..Amerikayla iş yapan biri olarak benim en önemli veri toplama saatim gece 22.00 den sonra başlıyor..Ben dün gecenin faizini kimden alacağım beceriksiz herifler..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.