Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Toprak Neden Nadasa Bırakılır?

Bu yazımızda toprak neden nadasa bırakılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar dünya üzerindeki varlığından beri toprakla yakın irtibat halinde olmuştur. Yerleşik hayata geçişin tarım kültürüyle başlamasıyla birlikte bir kültür olarak da yaygınlaşan toprak kullanımı, coğrafi konum olarak insanların bulunduğu bölgelerde farklı iklim şartlarına göre farklı özelliklere sahip olsa da insanlar topraktan yararlanmıştır.

Tarım kültüründe verimlilik ve üretkenlik çok önemlidir. Bunun için toprak özellikleri, yapısı iyi bilinmelidir. Toprak analizleri yapılmalı, doğru gübreleme ve ilaçlama faaliyetleri gerçekleştirilmelidir.

Doğal olarak topraktan faydalanmanın üst düzeyde oluşması için çiftçiler, toprağı nadasa bırakmaktadır. Toprağın nadasa bırakılması, bir sene ekilip, bir sene boş bırakılmasıdır.

Toprak nadasa bırakılır çünkü ürün verimliliğinin arttırılması ve daha faza hasat alınması için toprağın yenilenmesi ve dinlenmesi gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selda dedi ki:

    Toprağın nadasa bırakılması konusu çok güzel açıklanmış nadas nedir ve toprağın nadasa bırakılması nasıl olur ben bu yazıda gerçekten çok güzel anladım elinize ve emeğinize sağlık.

Yorum Yaz