Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Teyemmüm Kamet Rüku ve Cemaat Anlamı Nedir

Teyemmüm, kamet, rüku ve cemaat sözcüklerinin sözlük anlamları

Teyemmüm Nedir

Teyemmüm kelimesinin sözlükteki anlamı kastetmek, niyet etmektir.
Teyemmüm, suyun kullanmaya uygun olmadığı koşullarda veya yokluğunda, boy ve namaz abdestinin alınamaması sebebiyle gerçekleştirilen ve bunların yerine geçen bir tür bedensel ibadete hazırlıktır.
Teyemmüm, toprak yahut benzeri bir maddeye avuç içleriyle vurarak yüz yıkarmışçasına bir kere sürdükten sonra, maddeye yeniden vurup dirsekler de dahil, sol el ile sağ kol ve sağ el ile sol kolu abdest niyetiyle sürterek sıvazlamaktır.

Kamet Nedir

Kamet kelimesi sözlükte boy, endam, ayağa kalkmak, düzgün ve itidal üzere olmak, durmak anlamlarındadır. Dini anlamda ise far namazından önce okunan, ezan benzeri sözlerdir. Ezandan farklı olarak kamette “Hayye ale’l-felâh” dan sonra iki kere de “Kad kâmeti’s-salâh” söylenir.

Rüku Nedir

Rüku, öne eğilme ve elleri dizlere koyup öne doğru eğilme anlamlarına gelir. Öne doğru eğilme, elleri dizlere dayayıp öne doğru eğilme demektir. Namazın farz rüknünden biridir. Rükuda, belli bir sayıda sayıda (3-5-7 ve daha fazlası olabilir) “Sübhâne rabbiyel-azîm” denir. Sırt ile baş düz konumda tutulurken bacak ile kollar dik konumdadırlar.

Cemaat Nedir

Cemaat kelimesi topluluk anlamına gelir. Dini anlamda ise ibadet amacıyla toplanan insanlardır. Ek olarak Türkçe’de, tasavvuf beya benzerinde bir düşüncesi ve inancı olan insan grupları olarak da kullanılır.

Teyemmüm Kamet Rüku ve Cemaat Sözcüklerinin Anlamlarını Sözlükten Araştırdık …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. xxx james bond dedi ki:

  ı love you islamiyet

 2. abdulbaki dedi ki:

  çokk işime yaradı

 3. abdulhakim dedi ki:

  sağolun çok işime yaradı

 4. isimsiz kral dedi ki:

  sağolun

 5. can dedi ki:

  Cok tesekkurlerrr

 6. nilay dedi ki:

  bu siteye çok teşekkür ederim ödevimi yapmamda bana yardımcı oldu

Yorum Yaz