Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Radyonun Tarihçesi

Radyonun tarihi gelişimi kısaca vikipedi, radyonun tarihçesi hakkında bilgi

Geçmişten Günümüze Radyo

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve aynı zamanda, çok fazla yabancı dilde yayın yapan ve neredeyse dünyanın tamamını içine alan sınır ötesi radyoların artışı ile kitlelere ulaşma ve etkileme süreci de giderek kolaylaşmıştır. Ülkelerin dünya çapında yayın yapan radyoları, bir anlamda temsilcisi olduğu ülkenin dünyaya yönelik sesi olup, masraflarını karşılayan ulusların kendini ifade etmesine yardımcı olma işlevini taşımaktadır. Bu yazının temel hedefi, yabancı ülkelere yönelik radyoların geçmişten günümüze gelişiminden yola çıkarak ve alana yönelik kaynak taramasına dayalı olarak, bahsedilen dönemde ve günümüzün farklılaşan koşullarında (özellikle ortaya çıkan değişik politik tabloda) görevlerini eleştirel bir perspektifle incelemektir.

Radyo

Çalışma kapsamında, evrensel radyolar İkinci Dünya Savaşı öncesi, Savaş dönemi, Soğuk Savaş ve bugün olmak üzere farklı dönemler çerçevesinde irdelenmiştir. Uluslararası radyo yayınları ele alındığında, kamusal yayın kuruluşu menşeli oluşları dikkat çekici olup, radyoda yapılan yayınlar, Maxwell, Murdoch, AOL-Time Warner, Sony vd. gibi büyük beraberlikler için uygun gözükmemektedir. Avrupa’da Hachette veya ABD’de Capital Cities/ABC gibi bazı girişimlerin haricinde radyo, henüz büyük grupların denetimi dışındadır.

Buna neden olan sebeplerin başında, radyonun her şeyden evvel lokal bir iletişim aracı olması, insanların gruplarına yönelik hizmet ve enformasyon beklentisi ile kendi ortamlarıyla birleşen istasyonlara güvenmesi yer almaktadır. Radyo, tutkulu yüreklerin iletişim aracı olup, genellikle medya profesyonelleri vasıtasıyla kolaylıkla bağdaşmamaktadır.

Bu durumla beraber büyük radyo grupları, özerk ve üst düzey özel yetenekler isteyen bu iletişim aracına yönelmektedir. Bunun haricinde radyo, uluslar arası büyük bir gruba bağlı olduğunda çoğunlukla verimsizleşmektedir.(Pierra,1992:238) 1947’den 1960 yılına kadar , kısa dalga yayını yapan büyük uluslararası radyoların gelişimine şahit olmuştur. Bu radyoların önem sıralarının hesaplanmasında yayın saatleri, vericilerin gücü, hedef ülkelerin miktarı, kullanılmış olan dalga uzunlukları gibi farklı veriler ortaya çıkabilse de 1970’li yılların sonundan itibaren dereceye giren radyolar kabaca şu şekilde sıralanabilir: – British Broadcasting Company World Service (BBC Word Service): Haftada 43 farklı dilde, 1.120 saat yayın yaparak ulaştığı 143 milyon dinleyicisi olup bütçesi 280 milyon dolar değerindedir. – Voice of America (VOA) : Haftada 51 farklı dilde, 870 saatle ulaştığı 91 milyon kişi sayısında dinleyicisi olup, bütçeşi 106 milyon dolar değeriindedir. – Deutsche Welle (DW) : Haftalık 36 dilde, 718 saatte ulaştığı 28 milyon dinleyiciye sahip olup, bütçesi 336.6 milyon dolardır. – Radio France International (RFI) : Haftada 20 ayrı dilde, 313 saat yayınla ulaştığı 45 milyon dinleyicisi olup, bütçesi 125.6 milyon dolar değerindedir. Güç ve etki açısından yukarıda belirtilen radyoların arasında yer alan Türkiye’nin Sesi Radyosu’na baktığımızda ise, Türkiye’de ilk dış yayının, 5 kw. gücünde Ankara Radyosu vasıtasıyla yapıldığını görmekteyiz.

Radyo Tarihçesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. arda dedi ki:

    cok uzun ama güzel, radyonun tarihi ödevimi yaptım.

  2. berrak dedi ki:

    Ödevim radyonun tarihi kısa olarak lazımdı sayenizde ödevimi bitirdim süpersiniz.

  3. meryem dedi ki:

    biraz daha kısa lütfen

Yorum Yaz