Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Termik Santral Nedir ve Nasıl Çalışır Kısaca

Aşağıda termik santral nedir ve nasıl çalışır kısaca olarak ele alacağız.

Enerji kaynakları doğal zenginlikler gereğince farklı farklı kaynaklar sayesinde oluşmaktadır. Günümüzde doğal enerji kaynakları olarak birçok enerji kaynağı kullanılmaktadır. Doğal enerji kaynakları yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Termik enerji santralleri de ısı ve sıcaklığın kullanılmasıyla elektrik enerjisinin üretilmesi şeklinde enerjinin meydana getirilmesini sağlamaktadır. Termik enerji santrallerinde suyun ısıtılması ve buharlaştırılması ve buhar gücünün etkisiyle panellerin hareketlendirilmesi, hareket enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi şeklinde elektrik enerjisi üretilmektedir.

Termik enerji santralleri ısı ve sıcaklık merkezli doğal enerji kaynağı işleme tesisleri ve üretme alanları olarak dağıtımın da sağlandığı yerlerdir. Enerji santralleri doğal enerji kaynaklarına yakın yerlerde kurulmaktadır.Termik enerji santralleri de uygun coğrafyalarda kurulmaktadır.

Enerji ihtiyacının her geçen gün artması ve enerji sarfiyatının da giderek yükselmesi, enerjinin israf edilmesini de gündeme getirmektedir. Günümüzde çok fazla enerji israfı yaşanmaktadır. Özellikle elektrik enerjisinin israf edilmesi doğal enerji kaynaklarının boşa kullanılması anlamına gelmektedir.

Elektrik enerjisi günümüzde en önemli ihtiyaçlardan biridir. Hayat şartlarının iyileştirilmesinde elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle enerji üretimi devamlılığı bakımından termik santraller de önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde de termik enerji santralleri bulunmakta ve kurulmaya devam edilmektedir. Ülkemiz enerji bakımından dışa bağımlı olsa da kendi enerjisini üretmenin yollarını aramaktadır.

Termik Santral Nedir ve Nasıl Çalışır Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, termik santral çalışma prensibi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. Nuriye dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, termik santraller nasıl çalışır kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Yorum Yaz