Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Tarım ve Hayvancılığın Ülke Ekonomisindeki Yeri Nedir

Tarım ve Hayvancılığın Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi hakkında bilgi kısaca, Tarım ve Hayvancılığın Ülke Ekonomisindeki Yeri Nedir?

Tarım ve hayvancılık Türkiye’de temel geçim kaynaklarından biridir. Hayvancılık daha çok Doğu Anadolu bölgesinde yoğunlaşmıştır. Eskiden çok daha fazla sayıda hayvancılıkla uğraşan insanımız varken elde edilen gelirin diğer mesleklere oranla düşük kalması sebebiyle bu insanların sayısı azalmıştır ve bu sebeple kalan hayvancılarımız çok önemli konuma gelmişlerdir.

Ülke içerisinde yapılan her türlü ekonomik faaliyet ülke ekonomisine katkı sağlamak anlamına gelir ancak hayvancılığın bunlar arasında en büyüklerinden biri olduğu bilinmelidir. Özellikle iş istihdamı sağlamak konusunda hayvancılık önemlidir. Devletimiz son senelerde hayvancılığa destek vermektedir ve hayvancılığı tekrar cazip hale getirmeyi yavaş yavaş başarmaktadır.

Soframızda bulunan et, yumurta, süt gibi besinler hayvancı insanlarımız sayesinde bizlere ulaşmaktadır.

Tarım sektörü de ülkemizdeki canlı sektörlerden biridir. Ülkemiz coğrafi olarak oldukça verimli topraklar üzerine kuruludur ve her türlü tarım faaliyeti yapılabilmektedir. Diyarbakır, Adana, Bursa, Gebze gibi şehirlerimizde bulunan ovalarımız çok verimlidir. Tarım konusunda ihracatçı konumunda olan Türkiye her türlü ürünü çok miktarda üretebilmektedir.

İhracat ülkeye döviz girişi anlamına gelir. Tarım sektörü oldukça fazla istihdam sağlamaktadır.

Sanayi ülkemizde en çok iş yapan sektördür fakat ikinci sırada tarım ve hayvancılık gelmektedir. Sanayi ile birlikte tarım ve hayvancılık ülkemizin ekonomisine en fazla katkı yapan alanlardır.

images

Tarım ve Hayvancılığın Ülke Ekonomisindeki Yeri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eg dedi ki:

    çok karışık

Yorum Yaz