Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Tarihteki 16 Türk Devleti İsimleri ve Bayrakları

Tarihteki 16 Türk Devleti Bayrakları, Tarihteki 16 Türk Devleti İsimleri Kısaca Hakkında Bilgi Özet bilgi veriyoruz.

Cumhurbaşkanlığının forsunda bulunan 16 yıldız, geçmişte kurulmuş olan 16 büyük Türk imparatorluğunun, ortada yer alan güneş ise Türkiye Cumhuriyetinin sembolüdür. İşte tarih boyunca kurulan Türk devletleri isimleri ve bayrakları.

16 türk devleti

1. Hun Devleti:
Büyük Hun Devleti, Orta Asya topraklarında kurulmuş olan ilk Türk devletiydi. MÖ 220 yılından MS 216 yılına dek birliği devam etmiştir. İlk hükümdarı Teoman idi. Mete Han’ın zamanında ise ülkenin toprakları Japon denizin dolaylarından Hazar’a kazar uzanıyordu.

2. Batı Hun Devleti
MÖ 53 yılında, Büyük Hun İmparatorluğu topraklarının ayrılması ile Batı Türkistan tarafında Cici Han’ın kurduğu Türk devletidir. Yaşamı boyunca bölgedeki en güçlü ve nüfuzlu kişi olmuştur.


3. Avrupa Hunları (Batı Hunları):

Avrupa Hunları MS 434 yılında Atilla tarafından yönetilmeye başlaması ile birlikte güçlü bir hükümdarlık olmuştur. Egemenliğini sürdürdüğü dönemlerde Avrupa topraklarının en kuvvetli devleti olmuştur.

4. Akhunlar:
400’lü yılların ortalarında, Amuderya ırmağının yakınlarında bulunan ve oralarda devamlılığını sürdürmüş Türk devletidir. Horasan, Afganistan ve İran dolaylarına kadar olan topraklara hakim olmuşlardır. Hakimiyeti kısa sürse de Bu dönem içinde Asya topraklarındaki önemli devletler içinde yer almışlardır


5. Göktürk Devleti:

Göktürk Devleti, tarihte Türk isminin geçtiği ilk devlet olma özelliğini taşır. Bu devlet kuran ve hükümdarlığına geçen kişi Bumin Kağandır. Bumin Kağan o dönemde Orta Asya topraklarında yer alan bütün Türk beyliklerini tek çatı altında bir araya getirmiştir. O ölünce de tahtına oğlu olan Murat Kağan geçmiştir. Bu devirde İpek yolu onların egemenliğinde idi ve bu sayede Çin Devletine de güçlü olduklarını göstermişlerdir.

6. Uygur Hakanlığı:
Büyük Hunların soyundan gelen Uygurlar döneminde bir çok devletin kurulmasına öncülük etmişlerdir. Uygur Hakanlığı da bu devletlerdendir.. 744-840 senelerinde hakimiyetlerini devam ettirmişlerdir. Selenga, Orhun ve Tola nehirlerinden Baykal Gölü güneyine dek yer alan topraklarda bulunmuşlardır. 100 sene kadar Asya’da yer alan devletler içinde en güçlüsü konumunda bulunmuşlardır.

7. Avar Devleti:
Macaristan topraklarında büyük bir ülke kuran Avarlar, dönem dönem İstanbul’u işgal etmişlerdir. Kendi devirlerinde Avrupa’da kurulan devletler arasında güçlü bir konumda yer almışlardır. İstanbul’u işgal etmeye yaklaşan ilk Türk boyu olma özelliğini taşırlar.

8. Hazar Devleti:
Kafkas topraklarında yerleşen Hazarlar, Hazar Denizi’ne de isim babalığı yapmışlardır. 7. yüzyıldan sonra git gide güç kazanan ve tüm Doğu Avrupa topraklarına hakim olan Hazarlar 300 yıl boyunca hakimiyetlerini devam ettirmişlerdir.

9. Karahanlılar:
900’lü yıllarda Orta Asya topraklarında kurulmuş olan ilk İslami Türk Devleti olma özelliğini taşırlar. Ayrıca bu bölgedeki ilk islam devleti olarak da egemenlik kurmuşlardır.

10. Gazneliler:
Karahanlılarla ile aynı devirde kurulmuşlardır. İslamı kabul eden Türk devletlerindendir. Toprakları Afganistan ve Hindistan’ı kapsar ve bu dönemde Karahanlılar ile beraber Asya topraklarında güçlü bir konumdalardır.


11. Büyük Selçuklu İmparatorluğu:

Ön Asya’da yer alan ilk ve en büyük Müslüman Türk devletlerinden olma özelliğini taşırlar ve 1040-1157 senelerinde hakimiyet kurmuşlardır. Güneybatı Asya topraklarının büyük bir kısmında egemendirler ve bölgedeki en güçlü devletlerden olmuşlardır.


12. Hârzemşahlar Devleti:

Büyük Selçuklu Devletinin kurulduğu dönemde varlığı sürdürmüş olan Harzemşahlar, 1097-1231 senelerinde Aral Gölü güney topraklarından kurulmuşlardır ve Orta Asyadaki güçlü devletler arasına girmişlerdir.


13. Timurlar:

1370-1507 senelerinde, Ege topraklarından Orta Asya’ya ve Hint Okyanusu’na dek büyük topraklara hakim olmuşlardır ve bu topraklar üzerindeki en güçlü ülke idiler.


14. Bâbur Devleti:

1494-1858 senelerinde Hindistan topraklarından yaşamışlardır ve bu tarihlerde Asyadaki güçlü devletler arasında yer almışlardır.

15. Altınordu Hanlığı:
1227-1502 senelerinde, Karadeniz ile Hazar Denizi arasında yerleşmişlerdir ve 300 yıl boyunca Asya’da güçlü bir konumda bulunmuşlardır.

16. Osmanlı İmparatorluğu:
1299 tarihinde Söğüt topraklarına yerleşmişlerdir ve 1923’e kadar hüküm sürmüşlerdir. Döneminde, 3 kıtada egemenliğini sürdüren büyük bir imparatorluk olmuştur. En büyük topraklara sahip olduğu devirde Anadolu, Kafkasya, Kırım, Güney Ukrayna, bugünkü Romanya, Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Mısır, Tunus, Libya ve Cezayir’de hakimiyet kurmuşlardır.

Tarihte 16 Türk Devleti Hakkında Sorularınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. engin dedi ki:

  hayrli cumaler.

 2. Kadir baltacı dedi ki:

  Bence sacmalamislar

 3. Ramazan dedi ki:

  Arkadaşlar bana sorarsanız eneski türkkavmi moğollardir.Araştırın kökleri 16türkdevletlerindende önceye dayanır.Dilleride uralAltay dilailesindendir.Oguzkagan destanı Manas. ..vbonlardada vardır.ister kabul edin ister etmeyin bütün Türk halklarının kökenleri mogollardan turemedirBunun kanıtları OguzKagan mührü onlardaydi.aynı destanlar aynı kültür aynı Coğrafya.Orhun yazılarında oradadirDillerdeki zamanla ayrisim farklılaşma Yüce Allahın ayetlerinden emrinden dolayidir.

  1. Anonim dedi ki:

   evet ramazan katılıyorum

  2. mehmethan dedi ki:

   bence dostun mogollardan öncede türkler vardı moggoların atasıda farklı bence türkler çin bölgeler hep hükmedince tükler ile çin ilişki sonuç moggolar geldibence saçma gelebilir ama bana göre öyle

 4. erdal dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyeti neden yok anlamadım.sonuçta bu ülke de bir Türk devleti. Sıralama çok karışık olmuş.daha sade olmalıydı.

  1. Anonim dedi ki:

   Osmanlı Devleti olarak yazılıyor

   1. Anan dedi ki:

    NE DİYE YAZACAK

    1. 1903 dedi ki:

     Doğru söylüyor

  2. Jdhedi dedi ki:

   Üstteki devletler yıkılmış devletler Türkiye yıkılmadığı için Türk devletlerinde yok zaten Türkiye yıkılmaz

 5. sema dedi ki:

  tarihteki 16 türk devleti hakkında bilgi kısa ve güzel olmuş tam istediğim gibi, yine sayenizde ödevim bitti. faydalı oldu benim için puanım yüz tam puan size. :)

 6. Anonim dedi ki:

  Bizde yedik

 7. Anonim dedi ki:

  İlk 16 Türk devleti sıralamasında Moğollar neden bulunmuyor. Ya da isim başka bir devlet olarak mı geçiyor?

  1. sema dedi ki:

   Moğollar bir Türk devleti değildir

  2. Anan dedi ki:

   Moğollar Türk Değildir!!!!

  3. Burak Efe dedi ki:

   Moğollar Türk’tür yoksa Cengizhan neden Araplar’ın Türkler’e yaptığı katliamların intikamını alsın

   1. TARİH SEWER WATANDAŞ dedi ki:

    moğollar turk soyundan gelmiyor sadece islamı kabul etmeyen ve orta asyada kalan turkler OĞUZ KAAN MÜHRÜNÜN CENGİZ HAN ın elinde olması sayesinde cengiz hana biat edip ordusuna katılıyor yani MOĞOLLAR TÜRK DEĞİLDİR.

   2. Anonim dedi ki:

    Arabı katletti turku katletmedimi

  4. Semih dedi ki:

   Moğollar ilk zamanlar Türk değildi, Sonradan Uygurlar Moğollar’ın Türk olmasında etkili oldular. Altınordu Devleti de Moğollar’ın soyundan geliyorlar ve Müslüman oldular.

 8. Anonim dedi ki:

  Sanane bayraklar dan

 9. Damla Armağan dedi ki:

  Çok güzel ama bayraklar gözükmüyor

 10. Resul dedi ki:

  Akkoyunlu devleti neden bunların arasında yer almıyor? En büyük Türk imparatorluklarından birisi.

  1. By TARHÇI dedi ki:

   Yanlis biliyosun akkoyunlulara timur o devleri verdi ve okadar buyumesi sagladi senin desigin bu devlet tam şerefsizdi Osmanlı yı geriletti

 11. Anonim dedi ki:

  Safevi devleti nerde hay ben böle işin hemi..

  1. Anonim dedi ki:

   SAFEVİ , İRAN DEVLETİDİR.

  2. erdal dedi ki:

   Kardeş safevileri türkleştirmek nerden aklına geldi.

   1. Ceyhun dedi ki:

    siz safmisiniz Safeviye iran devleti diyeni ben turk gibi tanimiyorum..! Safevilerin ilk kurucu Sah Ismail Xatai turktur devletde turk devletidir..! Gidin tarih okuyun.. Ha bide tarihte Osmanlilar kendilerine turk demiyorlardi

 12. yakup dedi ki:

  Anadolu selçuklu neden Türk devletleri arasında bulunmuyor.

 13. mehmet dedi ki:

  İslamı ilk benimseyen Türkler karahanlılar mı ondan öncekiler müslüman değil miydi yani?

  1. Yiğit dedi ki:

   Evet onlarda Göktanrı inancı vardı ama o da islamiyete oldukça benziyor

  2. Anonim dedi ki:

   evet ilk müslüman türk devleti karahanlı devletidir.
   Ondan öncekiler Göktengri mani vb gibi dinlere inanıyolardı

  3. Anonim dedi ki:

   Hayır kardeşim değildi gök tanrıya inanıyorlardı

  4. Anonim dedi ki:

   Hayır onlar göktanrı inancı vardı

 14. alpman dedi ki:

  15 i unutmuşsunuz

  1. Anonim dedi ki:

   hayır 16 nın ustunde

 15. elif dedi ki:

  benim adım elif diğil zefkine adım merve:):):)

 16. elif dedi ki:

  bir proje ödevi için gerekli her şey var çok beyendim öğretnmenim e beyenir inşallah çok teşekkür ediyorum ve stardoll adlı oyunu oynamanızı isterim çok eylenceli bir oyun tavsiye ederim

  1. Hoca dedi ki:

   beyenir değil beğenir
   eylenceli değil eğlenceli

 17. pelin dedi ki:

  Çok iyi ama uzun olmuş yazacağım artık.

 18. Niger dedi ki:

  Yaptığınız proje çok güzel tarihteki önemli Türk devletleri ödevimi bitirdim sayenizde.

 19. akın dedi ki:

  Devlet adları ve bayrakları doğru, yanlış diyen neye göre diyor sallamayın. Süper yazılmış teşekkürler.

 20. Anonim dedi ki:

  Yazım yanlışı olduğuna katılıyorum .ayrica bayrakların altında yazan isimler farklı birde tanımlarda farklı. Çocukların ödevleri yanlış çıkarsa ne yaparlar
  ?????

 21. Anonim dedi ki:

  Yerleri hep yanliş

 22. esma dedi ki:

  Bayraklarin altinda baska yaziyo tanimini yaparken baska anlamadimki

 23. berkant dedi ki:

  çok güzel ama yazım yanlışı çok

  1. Batuhan dedi ki:

   Aynen katiliyorum

 24. Sudenaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Öğretmen bana 100 verdi

  1. berkant dedi ki:

   mimardamı okrta okul okuyon 6b sınıf demi

 25. Metin aslan dedi ki:

  Bilmiyorum iyimi kötümü

 26. Boysi dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti nerede

  1. Sualtı taarruz komando dedi ki:

   Gerizekalı Türkiye cumhuriyeti devleti yıkıldımı ki bu listeye dahil olsun bağımsız olarak dünya tarihinde bu asil on altı devleti temsil ediyor. Ne mutlu Türk’üm diyene her Türk tarih bilmek zorunda.

 27. güney dedi ki:

  safaai devletide türk devleti

 28. Abdullah dedi ki:

  Aynen Ardahan Türkiye nerde ? Ödevimi bunla yaptım

 29. ibrahimAdınız ... dedi ki:

  hiç güzel değil

  1. Hacer dedi ki:

   Ne diyon oğlum sen bence harika ama resimleri pek görmüyoruz.

 30. Abdullah dedi ki:

  Ödevimi yapacak bunun sayesinde haklısın Ardahan Türkiye nerde

  Ödevimi yapıcım haklısın Ardahan Türkiye nerde

 31. hasan ceylan dedi ki:

  Safai devleti neden türk devletleri arasında sayılmaıyor ayrıca osmanlı bayrağı üç hilal değil mi neden YT:C bayrağını osmanlı devleti altınad göstermişsiziniz

  1. Tarık dedi ki:

   osmanlı bayrağı üç hilal değil. 3 hilal osmanlı sancağıdır. bayrak ay-yıldızlıdır

 32. ardahan dedi ki:

  türkiye devleti nerde

 33. selin dedi ki:

  çok teşekkürler işime çok yaradı

  1. ibrahimAdınız ... dedi ki:

   çok güzel olmuş yapanın ellerine sağlık (çok işime yaradı)

 34. Berna dedi ki:

  Harika proje m harika oldu

 35. merve dedi ki:

  harika ellerinize sağlık çok güzel :*

 36. isim yok dedi ki:

  ayyyy çok teşekkürler

Yorum Yaz