Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Tarih Biliminde Kaynaklar Niçin Önemlidir?

Bu yazımızda tarih biliminde kaynaklar niçin önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih, geçmiş zamanda yaşanılan ve yaşanmakta olan olayların sebep ve sonuç ilişkisine bağlı olarak ve kronolojik bir sırayla ele alınmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Sosyal bilimler alanında en önemli alanlardan biri olarak gerçeklerin ortaya çıkmasında ve olaylarının iç yüzünün öğrenilmesinde etkili olmaktadır.

Tarih biliminde kaynaklar çok önemlidir. Bir olayın doğruluğunun öğrenilmesi ve kaynakların doğru analiz edilmesinde vesikaların gerçek olması ve sahte kaynaklara itibar edilmemesi gerekir. Vesikalar, resmi kayıtlar olarak sahteliğe uğramamış ve doğru bir şekilde korunmuş kaynaklardır. Vesikaların tarihi kaynak olarak kullanılmasında tarihçiler de ortak fikir beyan etmektedir. Tarih biliminde gerçeklerin ortaya çıkmasında kaynak kullanımı önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. leyla dedi ki:

  tarih olmasaydı biz hiç bir araştırma yapmazdık o yüzden ben kendi adıma konuşuyum ben tarih biliminde kaynakları çok ama çok seviyorum

 2. ayla dedi ki:

  Tarih biliminde kaynaklar çok önemlidir. Çünkü doğru bilgiye ulaşmak yalnızca kitaplar tarihi eserler tarihi kaynaklar sayesinde olur. Kaynaklara ulaşılmaz ise doğrular gün yüzüne çıkmaz.

  1. Ahmet Tuna dedi ki:

   Peki, bir konu üzerinde yaklaşık dört farklı savunan farklı kitaplar mevcut diyelim ki son günlerde pek karşılaştığımız bir durum bu… O halde kitaplar hakkında ne yapmalı?

Yorum Yaz