Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Takvim-i Vekayi’nin Yayınlanmasının Osmanlı Toplumuna Sağladığı Yararlar Neler Olabilir

Osmanlı Devleti’nin yükselmeye başladığı dönemlerde ülkeyi daha da ileri seviyeye taşıyabilmek için bir çok alanda bir çok yeniliğe ve düzenlemelere gidilmiştir. Düzenlemelerin ve çalışmaların yapıldığı alanlardan birisi de iletişim alanı kapsamında çıkarılmaya başlayan Takvim-i Vekayi gazetesidir. Bu yazımızda Takvim-i Vekayi’nin yayınlanmasının Osmanlı toplumuna sağladığı yararlar neler olabilir konusunda sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

basin-xx8xe56sOsmanlı devletinin yükselme döneminde tahta geçen II. Mahmut, ülkeyi geliştirmek amacı ile gerek ordu üzerinde gerekse toplumsal alanda bir çok düzenlemelere giderek çalışmalar yapmıştır. II. Muahmut’ta önce tahta geçen padişahların hepsi fes, pantolon ve ceket giymezken II. Mahmut; o padişahlardan farklı olarak bu kıyafetleri giymiştir ve Avrupa’daki hükümdarlar gibi devlet dairelerine resmini astırmıştır. Ayrıca II. Mahmut; ilköğretimi zorunlu hale getirmiştir fakat bu zorunlu eğitim uygulamasını ilk aşamada sadece İstanbul’da sınırlamıştır.

II. Mahmut’un yaptığı yeniliklerden birisi de Takvim-i Vekayi gazetesini çıkarması olmuştur. İlk olarak 1 Kasım 1831 gününde basılan Takvim-i Vekayi gazetesinin çıkarılmasındaki temel amaç ise; halkı yurt içinde olan bitern her şeyden haberdar etmek olmuştur. Takvim-i Vekayi gazetesi sayesinde halk, gerek yurtta gerekse Avrupa’da olan biten tüm olayları, gelişmeleri ve haberleri öğrenebilmişlerdir.

Takvim-i Vekayi gazetesinin bir diğer toplumsal faydası ise OSmanlı hükümdarlarının ve divanın aldığı kararları halka iletmesi olmuştur. Böylece devlet ile halk arasındaki iletişim artarak daha güçlü bir hal almıştır.

Takvim-i Vekayi’nin Yayınlanmasının Osmanlı Toplumuna Sağladığı Yararlar Neler Olabilir Konulu Yazımız Hakkındaki Önerilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize İletin. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz