Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir?

Aşağıda su, temiz bir cam yüzeyde yayıldığı halde, yüzey yağlandığında yayılmayıp damlacıklar halinde kalır bunun nedeni nedir kısaca olarak ele alacağız.

Suyun belli yüzeyler üzerinde farklı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Adezyon ve kohezyon kuvvetleri bu şekilde meydana gelmektedir. Suyun farklı yüzeye yapışması damlacık haline gelmesi adezyon kuvveti sayesinde olmaktadır. Aynı yüzeyde bulunması da kohezyonla mümkün olmaktadır.

Su, temiz bir cam yüzeyde yayıldığı halde, yağlı bir cam yüzeyinde damlacık haline gelir. Bu da adezyon kuvvetinin artması ve yüzey geriliminin artması anlamına gelmektedir. Yüzey geriliminin azalması suyun akışkanlık kazanması anlamına gelmektedir. Yağ, suyun yüzey gerilimini azaltır. Bu da suyun yağlı cam yüzeyinde damlacıklar halinde olması anlamına gelir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ezgi dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? mükemmel olmuş, bu arada Aydın güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

 2. ezgi dedi ki:

  harika, Selamın aleyküm bu site cidden hayran bıraktı, ellerinize sağlık Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

 3. duygu dedi ki:

  Merhaba herkese bu eğitim sitesi gerçekten hayran edici, öğretmen beğendi, benim adım duygu, ben Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 4. duygu özaslan dedi ki:

  anlaşılır ve sade yazılmış, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

 5. derya dedi ki:

  selam arkadaşlar bu ödev yeminle mükemmel, öğretmen beğendi, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

 6. ceren dedi ki:

  harika, selam arkadaşlar sayfa inan ki çok iyi, ellerinize sağlık Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

 7. başak karahan dedi ki:

  bizim hoca çok beğendi, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

 8. hasret dedi ki:

  gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? hemen yazdım, Bingöl okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

 9. duygu köseoğlu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bu bilgi inanki mükemmel, öğretmen beğendi, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

 10. tuğba dedi ki:

  Selam siteniz inanki çok güzel, 2 artı aldım, Su, Temiz Bir Cam Yüzeyde Yayıldığı Halde, Yüzey Yağlandığında Yayılmayıp Damlacıklar Halinde Kalır Bunun Nedeni Nedir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

Yorum Yaz