Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Sporla Üreme Nedir Hangi Canlılarda Görülür

ekmek_kufu_ve_bu_mantarlarin_spor_keseleriDöllenme özelliği bulunmayan ve monopolit olan canlılarda sporla üreme görülmektedir. Fakat sporşar diğer bir hücre ile birleşmeden önce tek başlarına bir organizma meydana getirebilirler. Sporların dış yüzeylerinde bir örtü bulunur ve bu örtü sayesinde sporlar çevredeki olumsuz şartlardan kendilerini korurlar. Uygun koşulları sağlayan sporlar ise monopolit özellik taşıyan döl meydana getirir. Bazı tek hücreli canlılarda, mantarlarda, su yosunlarında, kara yosununda, eğrelti otunda sporla üreme görülmektedir.

Mantarlarda Sporla Üreme: Tek hücreli ve çok hücreli olmak üzere bir çok mantar çeşidi vardır. Fakat tüm mantarlar sporla üreme ile çoğalırlar. Bu sebepten dolayı da bir çok spor meydana gelir. Mesela; ekmek küfünün spor kesesinde binlerce spor oluşur ve bu kesenin patlaması ile sporlar çevreye yayılır. Bu sporların bir bölümü eşeysiz ürerken bir kısmı da eşeyli üremektedir.

Karayosununda Sporla Üreme: Karayosunları hayatlarının büyük bir kısmını monopolit olan erkek ve dişi gametofitler olarak sürdürürler. Erkek olan gametofit mitoz bölünme sayesinde sperm, dişi olan gametofit ise yumurta meydana getirir. Sperm ve yumurtalar birleşerek zigot adı verilen dölü meydana getirir. Zigot, dişi gametofit üzerinde oluştuktan sonra embriyo oluşur ve embriyo da sporoofit dölü geliştirir. Sporofit döller tüm yaşamlarını dişi gametofit üzerine kısmen parazit olarak devam ettirirler.

Su Yosunlarında Sporla Üreme: Su yosunu monopolit bir canlıdır. Su yosunu tek başına kaldığınıda mitoz bölünme gerçekleşir sporlar çimlenerek eşeysiz üreme ile çoğalır. Bu bölünme ile aynı türden fakat başka su yosunlarının özelleşmiş sporlarından meydana gelen gametler birleşir ve ancak bu şekilde eşeyli üreme yapılabilir. Zigot adı verilen yumurtanın bölünmesi sonucunda da meydana gelen sporlardan yeni su yosunları oluşur ve kendisini geliştirir.

Bitkilerde Sporla Üreme Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz