Sosyal Mühendislik Nedir Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Sosyal Mühendislik Nedir Kısaca

Aşağıda sosyal mühendislik nedir kısaca olarak ele alacağız.

Mühendislik, sayısal bir alana ait olarak kullanılan bir kavram olsa da sosyoloji boyutta toplumsal bir karşılığı da bulunmaktadır. Sosyal mühendislik kavramı olarak literatüre girmesi toplumlar üzerinde oynanan ve çeşitli zafiyetlerden meydana gelen algı durumlarının gerçekleşmesi nispetinde ele alınmaktadır.

Sosyal mühendislik, internet gibi sosyal alanlarda insanların zayıf noktalarından yararlanarak ve zafiyetlerini kullanarak çeşitli ikna potalarına sokulması ve siber zorbalık olarak meydana gelmesinde toplumun yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Toplumun belli bir amaç uğruna kullanılması çıkar ilişkilerinde algıların alet edilmesi sosyal mühendislik olarak kayıtlara geçmektedir. Sosyal mühendislik algıların yönetilmesi ve insanların yönlendirilmesiyle gerçekleşmektedir. Sosyal mühendislik sosyolojik bir kavramdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. burçin dedi ki:

    Sosyal mühendislik bence insanların son zamanlarda sosyal medya da bilmediği konularda bile profesyonelmiş gibi yorum yapmaları… Bırakın kardeşim herkes kendi işini yapsın bilmediğiniz şeyler hakkında konuşmayın insanları yanıltmayın.

Yorum Yaz