Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Somut Soyut Anlatım Nedir Örnekler

Somut – Soyut Anlatım Nedir, Somut Soyut Örnekler

Duyulara bağlı olarak yapılan anlatımlarda “somut anlatım”; kişisel düşünce, tasarı ve kanaatlere dayanan anlatımlarda “soyut anlatım” söz konusudur.

ÖRNEK

Mayıs ayında bir akşam vakti, bir balıkçı kayığı, deni­zinin güney kesiminde, açık bir deniz üzerinde gidiyordu. Kaya adacıklar morarmaya, bulutsuz gökyüzünde yer yer bulutlar toplanmaya başlamıştı: Güneş batıyordu.

Bu parçanın anlatımında yazar gözlemlerine, duyularına yer vererek anlatımını yapmıştır. Dolayısıyla parçada somut anlatım söz konusudur.

ÖRNEK

Aydın, uyumsuz olabilendir. Yaşadığı ortam ile çelişkisi olan kimsedir. Aydın, biraz da, kendi kendiyle çelişkisi olan kimsedir. Çelişki olmadan gelişme olmaz. Aydın gelişen, gelişirken, biraz da, geliştiren kimsedir. Geliştirmeyen, aydın olamaz.

Bu parçanın anlatımında yazar kişisel düşüncelerine, kanaatlerine yer vermiştir. Dolayısıyla parçanın anlatımında soyut anlatım söz konusudur. Soyut ve somut anlatımın açıklamasını yaparak soyut ve somut anlatımlara örnekler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Damla dedi ki:

  Çok güzel ama çok az örnek var

 2. Berna dedi ki:

  Sayfanizi cok seviyorum ama daha cok ornek yapabilirmisiniz lütfenn;))

 3. kader dedi ki:

  aslında var ya kim interneti bulduysa helal olsun ama e okulu kim bulduysa suratına tüküriyim çünkü karnemiz kötü geldim mi anamız kızıyo

 4. merve dedi ki:

  soyut varlıklara örnekler verin daha çok

Yorum Yaz