Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Soğuk ve Sıcak Bölgelerdeki İnsanların Günlük Hayatı Neden Birbirinden Farklıdır

Soğuk ve Sıcak Bölgelerdeki İnsanların Günlük Hayatı Neden Birbirinden Farklıdır?

Soğukla sıcak gibi iki zıt kutuptaki iklim, insanların gereksinimlerini direk etkileyen etmenlerdendir. Tam olarak bu sebepten de sıcak ve soğuk iklimlerde hayat sürenlerin gereksinimleri de farklıdır. Afrika’da incecik bir giyimle kolayca yaşarken tekrar aynı kişi, kutuplarda bir hayli kalın ve bedeni saran kürkler, deriden yapılmış kıyafetler giyerek yaşayabilir.
İnsanların barındıkları evler dahi iklim koşullarına göre tasarlanıyor. Soğuk yerlerde hayatını sürdüren insanların evleri soğuk hava koşullarına dayanıklı, yalıtım malzemeleri ile çevrilidir. Sıcak yerlerde ise insanlar çalı, çırpı, toprak vs. den inşa edilmiş evlerde yaşıyor. Benzer biçimde beslenme tarzları da iklimlere göre çeşitlilik gösterebiliyor. Yani bir kişinin günlük yaşantısı, doğrudan sıcak ve soğuk havaya bağlı olarak şekillenir.

Farklı yerlerde yaşayan kişiler farklı kıyafetler giyer. Bunun sebebi de sıcaklıkların konumlara göre değişiklik göstermesidir.

Kutuplarda yaşayan kişiler kürklü kıyafetler kullanır, evlerini ısı yalıtımı gerçekleştiren ve soğuğu engelleyen buz kalıplarından inşa eder. Bu evlere adı iglodur. Eskimolar bu evlerde barınırken ısınma gereksinimlerini gidermek adına ateş yakarlar. Ancak yine de buzlar erimez, tersine daha da dayanıklı olurlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz