Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Sırılsıklam Olmak Deyiminin Anlamı

Sırılsıklam olmak ne demek konusunda sizleri kısaca bilgilendirmek için bu yazımızı sizlerle paylaştık.

Günümüzde farklı durumlar ve farklı olaylar için bir çok atasözleri ve deyimler kullanılmaktadır. Atasözleri olsun deyimler olsun hep geçmişten günümüze kadar belirli kendini tekrarlayan olaylar sonucunda söylenmiş olan sözlerdir ve bu sözlerin doğruluk payı vardır.

Sırılsıklam olmak deyimi de hem mecazi anlamda hem de gerçek anlamda kullanılmaktadır. Örneğin; bir kimse yağmur altında kaldıysa ve yağmur şiddetli yağıyor ise o kişi tamamen ıslanır hatta çamaşırlarından sular damlar. İşte bu durumda o kişi “sırılsıklam ıslandım.” deyimini yerli yerinde kullanmış olur. Yani sırılsıklam olmak deyimi gerçek anlamıyla kullanılıyor ise bol bol su ile ıslanmış demektir.

Sırılsıklam olmak deyimi bir de mecazi anlamıyla kullanılmaktadır. Örneğin; aşık olan bir kimse “sırılsıklam aşık oldum.” diyerek karşısındaki kişiye ne kadar aşık olduğunu ifade etmeye çalışır. Yani bu deyim ile birlikte fazlaca aşık olduğunu vurgular.

Sırılsıklam Olmak Deyiminin Anlamı Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz