Sinema Yapımcısı John Grierson
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Sinema Yapımcısı John Grierson

John Grierson İngiliz sinema yapımcısı, yönetmeni ve kuramcısıdır. Belgesel sinema tarihinde önemli bir aşama olan İngiliz belgesel sinema hareketini baş­latmış ve yönlendirmiştir. Sinemanın insan­ların yaşama karşı tutumlarını biçimlendir­medeki gücünü gören ve eğitim amacıyla kullanılmasını sağlayan ilk sinemacılardan biridir.

Glasgovv Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1924’te, kazandığı bir bursla ABD’ye gitti ve iletişim araçlarının etkileri üzerine çalış­malar yaptı. İngiltere’ye döndükten sonra İmparatorluk Pazarlama Kurulu Sinema Bölümü’ne girdi. Burada gerçekleştirdiği Drifters (1929; Balıkçı Tekneleri), tek başı­na yönettiği ilk ve tek filmi oldu. Kuzey Denizinde ringa avlayan balıkçıların yaşa­mını konu.alan bu örnek çalışma 1930’larda gelişecek İngiliz belgesel sinema hareketi­nin başlangıç noktasıydı. Grierson, çevre­sinde topladığı genç ve yetenekli sinemacı­lar için verimli bir çalışma ortamı yarattı; onları eğitti. Paul Rotha, Basil Wright, Stuart Legg, Arthur Elton gibi belgesel sinemacıların yer aldığı, zaman zaman Al- berto Cavalcanti, Robert Flaherty gibi önemli adların da çalışmalarına katıldığı bu topluluk, Grierson’ın öncülüğünde önce İmparatorluk Pazarlama Kurulu’nun, sonra Genel Posta İdaresi’nin sinema bölümü olarak etkinlik gösterdi. Ortaya çıkan film­ler belgesel sinemanın nitelikli örnekleriydi ve bunların çoğunda Grierson’ın katkısı büyüktü.

d-john

Grierson 1939’da Kanada Ulusal Sinema Kurulu’nun oluşturulmasına yardımcı oldu. II. Dünya Savaşı sırasında Kanada hükü­metinin belgesel film çalışmalarına danış­manlık etti. 1946-48 arasında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’n- de (UNESCO) kitle iletişimi yönetmeni olarak çalıştı. 1948’den 1950’ye değin İngil­tere’de film denetçiliği yaptı. Daha sonra gene İngiltere’de televizyon ve sinema ya­pımcılığının yanı sıra tanıtıcı film çalışmala­rına danışman olarak katıldı. Belgesel sinemaya adını veren Grierson olmuş, terimi (documentary) ilk kez Fla- herty’nin Moana (1926) adh filmi hakkında­ki bir yazısında kullanmıştır. Grierson’ın yazılarından bir bölümü Forsyth Hardy tarafından derlenerek Grierson on Docu­mentary (1946; Grierson’ın Belgesel Üzeri­ne Yazıları) adıyla yayımlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz