Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Sindirim Sistemi Nedir Kısaca Özeti

Yaşamak ve hayatımızı devam ettirebilmek için tüketmemiz gereken bir çok besin türü vardır. Bu nedenle de beslenmek için tükettiğimiz besinleri vücudumuzdaki organlar farklı görevler için kullanır.

Ağız yoluyla vücudumuza beslenmek amacıyla aldığımız besinleri vücutta enerjiye dönüştüren sisteme sindirim sistemi adı verilir.
sindirim-sistemiAğzımız yoluyla beslenmek ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde etmek için bir çok enerji tüketiriz. Bu besinler dediğimiz gibi ağzımız sayesinde vücudumuza giriş yapar ve dişler sayesinde ufak parçalara ayrıldıktan sonra sindirim sisteminde kullanılmaya devam eder ve mide, ince bağırsak, kalın bağırsak yönünde yol alır. Sindirim sistemi olayının sonunda ise besinlerden ayrıştırılan ve vücut için gerekli olmayan maddeler anüs yoluyla dışkı olarak vücut dışarısına atılır.

Vücudumuzdaki organlar kolay çalışabilmek ve bizim de hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineral gibi besinlere ihtiyaç duyar ve böylece biz beslendikçe besinlerde bulunan bu kaynaklar vücudumuzda ayrıştırılır ve kanımıza karışarak vücudumuzda ihtiyaçlarımızı giderir.

Eğer sindirim sistemi sağlıklı ve düzenli çalışmaz ise vücutta ihtiyacımız olan enerji üretilemez ve böylece bir çok hastalık kendisini göstermeye başlar.

Sindirim Sistemi Nedir Ne İşe Yarar Konusunda Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zeliha dedi ki:

    Kısa olmuş ama güzel bir sindirim sistemi özet bilgi olmuş ????

  2. Ada candemir dedi ki:

    sindirim sistemi hakkında kısa özet bilgi lazımdı yazdım çok beğendim.

  3. Ada candemir dedi ki:

    Çok iyi teşekkür ederim.

Yorum Yaz