Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Sıcak Çarpması Durumunda Yapılması Gereken İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

Bu yazımızda sıcak çarpması durumunda yapılması gereken ilk yardım uygulamaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sıcak çarpması, vücut ısısının dış etkenler sonucunda artması ve sıcaklığa bağlı olarak sağlık sorunlarının yaşanmasıdır. Vücut sıcaklığının dengesinin bozulması sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Sıcaklık çarpması durumunda ilk yardım yapılması gerekir.

Sıcaklık çarpması yaşayan kişiye, soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Sıcaklık çarpmasını yaşayan kişinin, sakinleştirilmesi gerekir. Nefes alması sağlanır. Bilincinin açık tutulması sağlanır. Soğuk su verilir. Yüzü ve başı soğuk suyla yıkanır. Suyun çok soğuk olmaması gerekir. İlk başta bu şekilde yapılan müdahale bilinç kaybının yaşanmasını engeller. Sıcaklık çarpması ölümcül olabilir. Bu nedenle ilk yardımı bilen kişinin yapması gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seyfullah dedi ki:

    Geçen sene ilk yardım kursuna gitmiştim. Sıcak çarpması durumunda yapılması gereken ilk yardım uygulamaları hakkında baya bilgim var. Bu gibi durumlarda bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.

Yorum Yaz