Sermayeyi Kediye Yüklemek Deyiminin Anlamı ve İle İlgili Cümleler

Sermayeyi Kediye Yüklemek Deyiminin Anlamı ve Sermayeyi Kediye Yüklemek İle İlgili Cümleler 

Sermayeyi kediye yüklemek:  Parasını yiyip bitirmek, işini ve parasını kaybetmek, batırmak.

  1. bütün parasını çarçur edip, yiyip bitirmek.
    yaptığı işten zarar edip parasını batırmak.
    ÖRNEK:

Elde avuçta bir şey kalmadı sermayeyi kediye yükledik

“Desene sermayeyi kediye yüklemişsin sen!”

Sermayeyi kediye yüklemek anlamı , Sermayeyi kediye yüklemek ne demek

Zamanında bir kuyumcu varmış. İşleri tıkı­rında, hâli vakti yerindeymiş. Bu kuyumcunun yanında da genç bir deli­kanlı çalışırmış. Çok küçük yaştan beri çırak­lığını yaparmış adamın. Kuyumcu delikanlıyı severmiş sevmesine ama hakkını doğru dürüst vermezmiş. Anca karın tokluğuna çalıştırırmış zavallıyı. Delikanlı ne zaman maaşına zam istese, “Hele dur oğul, o gün de gelir elbet, biraz sab­ret” dermiş.

Aylar yıllar geçmiş, delikanlının maaşında kuruş artış olmamış. Günün birinde delikanlı tekrar zam isteyince kuyumcu köpürmüş. “Durup durup para deme, bir gözün doy­madı, sabret hele diyorum, ne diye laf anlamı­yorsun!” diye çıkışmış. Delikanlı susmuş. O günden sonra da zam konusunu tekrar açmamaya karar vermiş. Ertesi hafta delikanlı yanında bir kediyle işe gelmiş. Boynunda sarı kurdelesi olan bembeyaz topalak bir kediymiş bu.

“Usta, sokakta buldum bu garibanı. Belli ki ev kedisi. Dışarıda telef olur hayvan. Kızmazsan yanımda getireyim diyorum. Doyurmaya eve götürürüm, merak etme” demiş. Kuyumcu gülmüş. “Sen de hepten beni cimri yaptın oğul. Minnacık kedinin yediği ne olacak, getir tabii” demiş. Çırak sevinmiş. O günden sonra dediği gibi kediyle gelip gitmeye başlamış işe. Ama işin ilginç yanı o günden itibaren kuyumcu, dükkânında her gün bir altının kaybolduğunu fark etmeye başlamış.

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.