Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Şefkat, Rahmet ve Merhamet Kelimeleri Sizlere Neler Çağrıştırmaktadır?

Bu yazımızda şefkat, rahmet ve merhamet kelimeleri sizlere neler çağrıştırmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar sosyal hayatlarına devam ederken kültürel olarak bazı değerleri de taşırlar. Burada dini ve manevi duygu ve düşünceler de devreye girer. Dini değerler, hayatın yaşanmasında büyük ölçüde belirleyicidir. Toplumda en çok ihtiyaç duyulan ve çok karşılığı olan değerler de dini değerlerdir. Şefkat, rahmet ve merhamet de dini değerler arasındadır.

Şefkat, acıma hissi demektir. Şefkatli olmak toplumda kadınlara mahsus olarak görülse de her insan içindir. Rahmet, iyimser olma ve hayırlı olma demektir. Merhamet de acımak demektir. Şefkat, rahmet ve merhamet kadınlık hislerinden annelik hissinin oluşmasında etkilidir. Bu nedenle bu kelimeler daha çok annelik hisleriyle birlikte anılmaktadır. Erkeklerde de görülen bu duygu ve düşünceler kadınlarda daha yoğundur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Belinay dedi ki:

  Teşekkürler Emeği geçenlerin eline sağlık kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

 2. Alp dedi ki:

  Şefkat, rahmet ve merhamet kelimeleri bana iyilikleri ve güzelliği çağrıştırır. Dostluğu, arkadaşlığı, insan olmanın faziletlerini, birlik ve beraberliği anlatır. Ayrıca dinimizde yaratıcının özelliklerid

 3. talha dedi ki:

  Şefkat, rahmet ve merhamet kelimeleri bana iyilikleri ve güzelliği çağrıştırır. Dostluğu, arkadaşlığı, insan olmanın faziletlerini, birlik ve beraberliği anlatır. Ayrıca dinimizde yaratıcının özellikleridir.

  1. Anonim dedi ki:

   güzel kardeşim

Yorum Yaz