Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Sefiller Kitap Özeti Kısa ve Uzun

İlk sosyolojik roman olma özelliği taşıyan sefiller romanı özeti, kısa sefiller kitap özeti hazırladık. Aşağıda Sefiller uzun roman özeti ile, kısa özeti görebilirsiniz. İstediğinizi yazabilirsiniz.

Fransız yazar Victor Hugo’nun 1802 yılında Fransız tarihinin en hareketli zamanlarından dünyaya geldi. Eserlerinden biri de ünlü Sefiller kitabıdır.

Sefiller Kitabı Özeti (KISA VERSİYON) :

Fakir bir kasabalı olan Jan Valjean, ailesini geçindirebilmek için bir parça ekmek çalar ve bu suçundan dolayı ona kürek cezası verilir. Bir çok kez kaçmaya çalışıp başarısız olmuştur ve 19 yıl boyunca hapiste kalmıştır. Tahliyesinden sonra yaşadıklarından dolayı topluma karşı nefret ve intikam duygularıyla doludur. Perişan bir halde kasabaya gelir ve orada yapılan iyilik karşısında hayatı değişir. O olaydan itibaren iyi ve fazilet sahibi, ahlaklı, hayırsever bir insana dönüşmüştür. Kuzey Fransa’da geçmişte yaşadığı olayları gizleyerek kendi işini kurmuştur, bol para kazanıp insanların sevdiği biri haline gelmiştir hatta o kasabanın belediye başkanı bile olmuştur.

Dedektif Javert ise Valjean’dan şüphelenmektedir ve onun hakkında bilgi toplamaya başlar. Jan Valjean için ise takip edildiği korkunç günler başlamıştır. Ancak isim benzerliğinden dolayı onun yerine bir başkası yakalanmıştır ve dava kapanmıştır. Jan valjean bu durumdan dolayı suçluluk hissetmektedir ve suçunu itiraf edip yine kürek cezasına çarptırılır. Olaydan bir kaç sene sonra kaçmayı başaran Valjean önceden biriktirdiği paralarla Fantin’in kızı olan Cosette’i arayıp bulur ve bir manastırda bahçıvanlık yapmaya başlar. Ancak hayatını mahveden takip burada da sona ermeyecektir.

Sefiller Kitabı Özeti (UZUN VERSİYON) :

1. KİTABIN KONUSU : iftira sonucu hırsızlıkla suçlana ve kürek mahkumu olan Jan Valjanın hapisten çıktıktan sonra hayata ve karşı değişen bakış açısı ve başın dan geçen olaylardır.

2. KİTABIN ÖZETİ : Bir kürek mahkumu olarak ondokuz yılını hapishanede geçirdikten sonra serbest bırakılan Jan Valjan, Tulondan Diny şehrine gelir. Fakat eski bir mahkum olduğu için kimse onu hanına almak istemez. Yaşlı bir kadın birde Psikopos Myrielin evine gitmesini söyler. Psikopos onu evine kabul eder. Beraber yemek yerler ve geceyi burada geçirir. Ama Jan Valjan sabah erkenden kalkar ve gümüş yemek takımları ile  gümüş şamdanları çalar. Birgün sonra yakalanır ama Psikopos bunları ona kendisini verdiğini söyler ve artık içindeki iyiliği bulmasının vaktinin geldiğini söyler. Bu olaydan çok etkilenen Jan Valjan kimlik değiştirir ve başka kasabaya yerleşir. Burada zengin olur ve şehrin valisi olur. Kasabada fakirleri korur onlara yatacak yer ve yiyecek temin eder. Fakat karanlık geçmişi dedikodulara neden olur. Polis şefi Javer onun geçmişinin altındaki sır perdesini aralamaya çalışmaktadır. Ve de sonunda bu amacına ulaşır. Bu arada Jan Valjan Fantin adında ve ölmek üzere olan bir kadının son isteğini yerine getirir ve başka bir yerde kalan kızı Kozeti  yanına alır. Beraber kasabadan kaçarlar ve Pariste bir manastıra bahçivan olarak gizlenirler. Kozet burada büyür ve cumhuriyetçi bir  genç olan Mariusa aşık olur. Fransada bu zamanlarda dvrim rüzgarları esmektedir.   Tabi Mariusda  buna katılır. Marius ve Kozet birbirlerini deli gşbş sevmelerine rağmen Jan Valjan bunu hiç istememektedir. Çünkü kızı olarak bildiği Kozete bir şey olmasından kormaktadır. İhtilal başlayınca Marius çatışmalarda yaralanır. Tam vurulmak üzereyken şans eseri Jan Valjan onu kurtarır. Mariusun kahramanca davranması Jan Valjanı etkiler. Kozetle evlenmesine izin verir. Yaşı iyice ilerleyen Jan Valjanikisini evlendirdikdemn sonra ve önceden kazandığı yüklüce miktar parayı onlara bırakarak hayata gözlerini yumar.

3.KİTABIN ANAFİKRİ : Her insanın içinde iyilik olduğu, sadece bunu kendisinin bulması gerektiğidir.

4.KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

JAN VALJAN : Geçmişi karanlık olsada, sonunda doğru yolu bulan dürüst bir insan.

PSİKOPOS MYRİEL : Hayatta insanın karşısına nadiren çıkacak, iyi kalpli, kendini insanlığa adamış bir din adamı.

FANTİN : Yoksul ama kalbi altın gibi yavrusu için nice acılara katlanmış genç bir anne.

KOZET : Acılar içinde çocukluğunu yaşayamayan küçük kız.

MARİUS : Genç, dinamik ve olaylara gençliğinin verdiği heyecanla körü körüne atılan biri.

JAVER : Hayatı sadece disiplin ve kurallar içine sıkışmış bir polis şefi

MÖSYÖ MADLEN : Jan Valjanın diğer kimliği.

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER : Herkesin okuması gereken insanı insan yapan değerleri birkez daha hatırlatan, güçlü ve akıcı bir dille yazılmış mükemmel bir kitap.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ : Victor Hugo, 1802’de Fransa’nın doğusundaki ufak bir şehirde doğar. Babası Napolyon ordusunun önemli komutanlarından biri, annesi ise denizcilikle geçinen bir ailenin kızıdır.

Victor, çocukluğu boyunca babası ve iki abisinden hiç sevgi göremez. Bunun üzerine annesi, diğer çocuklarına nazaran Küçük Victor’a daha fazla ilgi ve şevkat gösterir. Annesiyle aralarındaki bu güçlü bağ, hayatı boyunca sürecektir. Hugo büyüdükçe, annesi ondaki cevheri sezip yeteneklerini geliştirebilmesi için elinden geleni yapar.

Hugo’nun yetiştiği yıllar, Napolyon’un savaştan savaşa koştuğu yıllardır. Babasının ordudaki görevi sebebiyle, çocukluğu boyunca ailesiyle oradan oraya göç etmek zorunda kalır. Sonunda Paris’e yerleşirler.

Paris’te oturdukları evlerden biri onun çocukluk anılarında yer tutar: “Ne yazık ki pek kısa süren sarışın çocukluğumda üç hocam oldu benim: Bir bahçe, yaşlı bir rahip, bir de annem.” Sözünü ettiği yaşlı rahip ise karısı ile birlikte ev ev dolaşıp, işçi çocuklarına okuma yazma öğreten Mösyö La Rivière’dir. Hugo’lara da sık sık gelir ve üç kardeşe Latince dersi verir.

Victor’a çocukluğunda yön veren kişilerden biri de vaftiz babası General Lahorie’dir. Küçük çocuğun okumaya pek meraklı olduğunu ve zekasının da büyük eserleri kavramaya elverişli olduğunu gören Lahorie, onu Latin tarihçilerle tanıştırır.

Victor Hugo’nun çocukluğu sıkıntılarla geçer. Haftasonlarında abisi Abel tarafından pek sert ve cimri bir kadın olan halasına bırakılan Victor, babasının kendisine verdiği harçlıkla kitap ve defter bile alamaz.Genç şair, 15 yaşına henüz bastığında, Fransız Akademisi’nin düzenlediği bir şiir yarışmasına girer. “Hayatın çeşitli durumlarında bilginin sağladığı mutluluk” konusu üzerine yazdığı 300 dizelik şiiri, yarışmada mansiyon ödülü alır. Akademi üyeleri çocuk denecek yaştaki şairin üstün yeteneği karşısında şaşkına döner. İçlerinden biri onunla şiirsel mektuplarla yazışmaya girişir. Şairlik hayatına resmen adım adan Hugo, 17 yaşına geldiğinde de Toulouse Akademisi’nin şiir yarışmasında en büyük ödülü Altın Zambak’ı kazanır.

Kardeşiyle beraber, bir edebiyat dergisi yayınlamaya başlar. Burada bütün kalem denemelerine geniş bir alan bulan Victor Hugo’ya, Chateaubriand “Dahi, yüce çocuk” iltifatında bulunur.

Kendisini tümüyle edebiyata veren Hugo’nun ilk büyük eserleri gelmekte gecikmez. “Övgüler, Çeşitli Şiirler” adlı ilk kitabı, o 20 yaşındayken yayınlanır. Gerek Paris edebiyat çevrelerinde, gerek yayın hayatında ünü gittikçe yayılan şairin şiir ve roman kitapları birbiri ardına yayınlanmaya başlar.

Devrimler Fransası’nın çalkantılı atmosferinde Hugo’nun siyasi tavrı, uzun süre netleşemez. Önceleri annesinin etkisiyle Kralcı olarak yetişen Hugo, daha sonra Cumhuriyetçiliğe yönelir. “Sefiller” adlı ölümsüz eserini yazacağı olgunluk çağına doğru emin adımlarla ilerler.

Sefiller Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 2. Hilal dedi ki:

  Çök teşekkürler sadece aralarda atlamalar olmuş ama okadarda olur allah razı olsun sınavım vardı tekrardan tşk

 3. SON DAKİKA dedi ki:

  HARİKASINIZ ÇOK GÜZEL OLMUŞ

 4. Amazon kızı dedi ki:

  Gerçekten müthiş

 5. Esila dedi ki:

  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 6. Vg dedi ki:

  Beyler sadece gördüğünüzü yazın her bir ağızdan konuşmasın herkezin karizması otururken sandalyeyi çekerim aklınız başınıza gelir

 7. sıla yılmaz dedi ki:

  yarın sınavım var saol

 8. BİR GARİP İMAM dedi ki:

  güzel lakin anlam kayması var ama yinede güzel işime yaradı saol:)

  1. Irem sare dedi ki:

   Aynen çok fazla yararı oldu bana bu siteyi herkeze öneren ıyi çalışmalar arkadaşlar ve site calisanlari😍😍

 9. davut.sadik dedi ki:

  Teşekkürler yarin sınavım vardı

  1. Hilmi dedi ki:

   Benimde 😁😁😁😔

 10. berilay dedi ki:

  Sorular zor muydu

 11. berilay dedi ki:

  Sorular neler di

 12. Bir Dost dedi ki:

  Lütfen kitabınızın özetini kendiniz okuyunuz. Sonra emeği geçen bu arkadaşın sitesine girip kötü yorumlarda bulunmayın. Madem beğenmediniz kendiniz kitabı okuyup (kendi istediğiniz gibi) özet de çıkarabilirsiniz.

  1. Yakın arkadaş dedi ki:

   Sen niye okumuyonda bu siteye giriyom akıl hastası pisişik sorunlu arkadaşımız.

 13. Ahmet Emin dedi ki:

  Sadece sonu biraz eksik olmuş teşekkürler.

 14. Eylül dedi ki:

  Yarın yani nisanın 10’unda var yani anlatıcaz

 15. Anonim dedi ki:

  10.04.2018 yani salı günü anlatıcazda… teşekkürler…

 16. Anonim dedi ki:

  tşk yarın sınavım vardı

  1. Anonim dedi ki:

   Hangi okul

 17. baran dedi ki:

  tşk yarın sınavım varadı

 18. Google kullanicisi dedi ki:

  Cokk iyi

 19. sıla dedi ki:

  çok kısaltılmış bu kitabın normal sayfa sayısı en fazla 1600 sayfa bu özet ise yarım sayfa oluyor.

  1. İsimsiz dedi ki:

   Kısa diye girdik başkasını yazsaydın ozaman

  2. Anonim dedi ki:

   Adı üzerinde kısa yazmışsın yoksa bu gelemezdi bidaha yazidigin kelimeye iyi bak

  3. İsimsiz dedi ki:

   Adı üzerinde kısa yazmışsın yoksa bu gelemezdi bidaha yazidigin kelimeye iyi bak

 20. Mina dedi ki:

  Ortada hikaye yok bee???

  1. sıla dedi ki:

   sanane öyle yapmışlar …

   1. Anonim dedi ki:

    aynen sıla sanane kardesım sen nıye gırdın kısa dıye

  2. Anonim dedi ki:

   sen çok biliyosun zaten

 21. Saliha dedi ki:

  ÇOK iyi olmuş teşekkür ederim.

  1. Tuna dedi ki:

   Siz kimsiniz

 22. Anonim dedi ki:

  Çok açıklayacı olmamiş

 23. Sskssk dedi ki:

  Bana yetti merve abartma A4 e yaz 10 satır boş kalıyor

  1. İsmimi ne yapcan!!!!!! dedi ki:

   A4 10 satır kaldığını nasıl hesapladin merak içindeyim şuan

 24. Eda dedi ki:

  Evet kısa ama iyi

 25. Merve dedi ki:

  Cok kisa
  Kisa diye girdik ama hikayenin 2 bolumu anca cikar emeginiz dokunmamis sanki.Daha uzun yapabilirmisiniz acaba?

  1. Sskssk dedi ki:

   Aynen merve

 26. Kevser dedi ki:

  Cok isime yaramadi=)

 27. Anonim dedi ki:

  Iyi olmus

 28. Kadirhan dedi ki:

  Çok teşşekkürler

 29. Sahra dedi ki:

  Çok teşekkür ederim emeginiz içinin sağolun ellerinizle sağlık bana çok yardımcı oldunuz

 30. Sahra dedi ki:

  Bu özet benim işime çok yaradı emeğinin için sağolun çoook teşekkür ederim ??

 31. Raperin dedi ki:

  Hikayenin devamı neredesin?

 32. aslı dedi ki:

  hariksınız çok ihtiyacım vardı, sağolun işime yaradı

  1. MELİKE dedi ki:

   önemli değil

 33. vkiziler dedi ki:

  çok iyi özet muhteşem

 34. vkiziler dedi ki:

  bu çok güzel bir özet iyi yazmışsınız muhtişim

 35. Anonim dedi ki:

  Yarın sınavım var bundan inşallah zor sormaz

  1. Merve dedi ki:

   Kitabın özeti az çıkarılmış

   1. aslı dedi ki:

    neresi az o zaman kısa diye girmeseydin

   2. Merve dedi ki:

    Aynen Merve … ?
    Azcık daha bilgi isterizzzzz!

Yorum Yaz