Rüzgar Nasıl Oluşur Kısaca

Aynı ya da farklı yerlerde bulunan ve farklı basınçlara sahip olan hava kütlelerinin arasındaki basınç farkı sonucunda meydana gelen hava hareketine rüzgar adı verilmektedir. Deniz rüzgarları ve kara rüzgarları en belirgin örnekleridir.

1zcohmsBu yazımızda sizlere rüzgar nasıl oluşur kısaca özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Sabahtan öğleye kadar haca sıcaklığı birden artar ve havada alçak basınç alanı meydana gelir. Denizler ise karalara göre yavaş yavaş ısınır dolayısıyla geç ısınır ve yavaş yavaş soğur dolayısıyla geç soğur. Bu nedenden dolayı da gündüzleri denizden karaya doğru esen rüzgarlar gece ise karadan denize doğru esmektedir. Yani geceleri tam tersi olay meydana gelir. Bu demektir ki yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru esen hava kütlesi rüzgarı meydana getirir.

Ayrıca basınç farklı iki nokta arasında ne kadar fazla olursa havanın akım hızı da o kadar fazla olur. Bundan dolayı da rüzgarlar akım hızlarına göre farklı isimlendirilir.

Rüzgar Nasıl Oluşur Kısa Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdkai Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.