Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Rutherford Atom Kuramı Nedir

Rutherford atom teorisi nedir hakkında bilgi kısaca, Rutherford atom kuramı nedir

Rutherford’un öğrencileri olan Geiger ve Marsden, 1911 yılında alfa kaynağını, delikleri olan bir kurşun perdenin arkasına yerleştirerek ince alfa parçacıkları halinde deliklerden geçmesini sağlamayı amaçladılar.

Bir altın yaprak ve yanında çinko sülfürlü ekran kullandılar. Çinko sülfür ekran sayesinde alfa parçacıkları çarptığında görünür hale gelecek ve parıltılar verecekti. Bu ekranlardan elde edilmek istenen şey, alfa tanelerinin büyük kısmının yapraktan geçmesini ve bazı alfa tanelerinin küçük sapmalara uğramasını gözlemlemekti. Bu düzenekte gerçekleşmesi beklenen şeyler daha önce geliştirilen Thomson atom modelinin bir sonucudur.

Thomson atom modeline göre alfa parçacıklar ince metal levhadan geçerken sadece elektriksel kuvvetlerin etkisi altında kalmaktadır. Bu elektriksel kuvvetler ise oldukça zayıftır. Bu nedenle de alfa parçacıkları oldukça küçük sapmalar göstererek ilerleyecektir.

Rutherford’un öğrencileri Geiger ve Marsden deneylerinin sonucunda alfa parçacıklarının büyük bir kısmının sapmadan ilerlediğini, bazı alfa parçacıklarının geniş açılarda saptığını ve çok küçük miktarının da 180 derece açı yapacak şekilde aynı doğrultuda geri döndüğünü gözlemlemişlerdir. Bu direk olarak geri dönen parçacıklar çekirdeğe yönelerek kafa kafaya çarpışma gerçekleştirirler.

Rutherford Atom Kuramı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz