Devredeki Direncin Artması Veya Azalması Ampul Parlaklığını Nasıl Etkiler Kısaca

Devredeki direncin artması veya azalması ampul parlaklığını nasıl etkiler hakkında bilgi kısaca, Devredeki direncin artması veya azalması ampul parlaklığını nasıl etkiler kısaca

Ampullerin parlaklığında ampul direncinin büyük önemi vardır. Ampul parlaklığından kastedilen ampulden çıkan ışığın daha kuvvetli ve parlak olmasıdır. Ampul direnci arttıkça ampulün parlaklığı azalmaktadır. Bunun nedeni elektrik enerjisinin büyük miktarının direnci aşmak için kullanılacak olmasıdır. Direnç aşıldıktan sonra ampulün ışık vermesi sağlanabilir. Direnç ne kadar fazla olursa ampulün ışığının yanması için de o kadar az enerji kalacaktır. Daha az enerji de ampulün daha az parlaklıkta yanması demektir.

Direnç azaldığında ise elektrik enerjisinin yani akımın büyük çoğunluğu ampule kalacaktır ve ışığın yanması için kullanılacaktır. Bu da ampul parlaklığının artmasını sağlar. Elektrik akımını büyük ölçüde ileten gümüş ve bakırın da küçük miktarlarda da olsa direnci vardır.

Aşağıdaki deneyde de görüldüğü gibi ampulün parlaklığı direnç azaldığı zaman artmaktadır. Direnç arttığında ise ampul parlaklığı azalır.

direncin-artmasi-247x374 (1)

Devredeki Direncin Artması Veya Azalması Ampul Parlaklığını Nasıl Etkiler Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.