Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kanıtlayan Örnek

Ortak estetik yargıların varlığını kanıtlayan bir örnek hakkında bilgi kısaca, Ortak estetik yargıların varlığını kanıtlayan örnek

Ortak estetik yargıların varlığını kanıtlayan örnekleri bu yazımızda size sunacağız.

Bu konuda görüşler ortak estetik yargıların varlığını kabul edenler ve ortak estetik yargıların varlığını reddedenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ortak estetik yargıların varlığını kabul edenlerin başında Kant gelmektedir. Kant’ın Yargının Gücünün Eleştirisi adlı eserinde estetik yargılar bazı örneklerle ele alınmaya ve temellendirilmeye çalışılır.

Buna göre örneğin bir gülün güzel olduğunu düşünen insan bu düşüncesine başka insanların da katılmasını ve buna yönelik zevk almasını ister. Bir insanın diğer insanlara karşı böyle bir istek duyması ise güzel bir nesnenin karşısında olabilir. Güzel bir nesnenin karşısında bir insan bu duyguya başkalarının da katılmasını arzular.

Bir çiçeğin güzel olmasına karşı duyulan  düşünceler öznel duygulara aittir. Anca bu öznel ifade ortak bir duygu haline gelir. Bu ortak duygu da herkes için estetiğin ortak olarak algılanmasını sağlamaktadır. Yani bu görüş genel geçer bir hal almaktadır. Bu yargıdaki genel geçerlik insanlar soluk alır bilgisi gibi objektif bir genel geçerlik değildir. Bu genel geçerlik daha subjektif bir genel geçerliktir.

Ortak Estetik Yargıların Varlığını Kanıtlayan Örnek Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz