Roketin İcadı Roketi Kim Buldu

Roketin icadı hakkında bilgi kısaca, roket ne zaman icat edildi, roketi kim buldu

Yer Cape Canaveral hava üssü. Meraklı göz­lerin bakışları karşısında duran bembeyaz koca­man bir nesnedir. Geride göremediğimiz bir ada­mın mikrofonik sesle “..For.. Tri.. two..” diye fırlatılış için geriye doğru sayışı. Ve “One..” deyi­şiyle o ne! Ne kadar duman varsa çıkartarak gümbür gümbür yukarı doğru yükselen devasa bir ağırlık. İşte roket.

Bu buluş modern çağın sembolü olarak gös­terilmiş, modern asra roket çağı dedirtmiş akıl almaz bir icattır. Yapımı modern, gelişmiş ve işe yarar bir şekilde her ne kadar çağımızda ger­çekleşmiş olsa da, fikri ve yapım çalışmaları çok eskiye dayanır. Peki, bu fikri ilk kim atmış ve ilk kim gerçekleştirmeye çalışmıştır? Kim olacak, tabi ki Çinliler.

roket

Bundan 800 yıl önce havai fişek kullanarak roketi bulan bu çekik gözlü vatandaşlar, bir nes­neyi hızlı bir şekilde gökyüzünün derinliklerine doğru fırlatma fikrini düşündürtmeye başlamış­lardır. Kendileriyle ticari ilişkileri bulunan Hint­liler ve Araplar bu icadı daha sonra kendi ülkele­rine götürmüşlerdir. Kaynaklara göre Batı Avru­pa ülkelerindeki ilk roket kayıtları 1256 yılına dayanmaktadır. İnsanoğlu bir icat bulur da bunu hiç güç malzemesi olarak savaş alanında kullanmaz mı! Evet, bundan da kusur kalınmamış ve kendisi ilk defa alevli okların fırlatılmasın­da kullanılmıştır. Roketin denizcilere de yararı dokunmuş, gayet masumane olarak haberleşme amacıyla kullanılmıştır.

Roket önce İngiliz ordusunda, daha sonra Amerikan ordusunda cephane malzemelerinin başını çekmiştir. Hatta Amerikan milli marşının bir yerinde “Roketin kızıl parıltısı” cümlesinin geçmesi dikkate değerdir.

19. yüzyılda önemi artan topun yerini daha sonra roket atıcılar almış ve roketin başı hepten bir göğe ermiştir. Kısacası tarihe bak­tığımızda, bugün uzayda hayat aramak için fezaya fırlatılırken gördüğümüz roketler, farklı açılardan da kullanılarak dünyadaki hayatın birazcık canına okumuştur.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.