Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Rafineri ve Petrokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Rafineri ve Petrokimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Rafineri ve Petrokimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tanıtımı:

Rafineri ve petrokimya programının amacı ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Rafineri ve petrokimya programının amacı, ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rafineri ve petrokimya programında bilgisayar, teknolojinin temel ilkeleri, kimyasal süreç ilkeleri, petrokimya teknolojisi, işlem ölçümleri, teknik resim, kimya reaktörü, işlev ve işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Rafineri ve Petrokimya alanında eğitim görmek isteyenlerin, temel bilimlerde ve özellikle kimya alanında başarılı olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rafineri ve petrokimya programından mezun olanlara “Rafineri ve Petrokimya Teknikeri” ünvanı verilir. Rafineri ve petrokimya teknikeri kimya mühendisinin yönetimi ve denetimi altında, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Bunun için kullanılan katkı maddelerini ve bunlarla elde edilen ürünün standartlara uygunluğunun kontrolü için testler yapar; kimya mühendisine araştırmalarında yardımcı olur.

Çalışma Alanları: Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Rafineri ve Petrokimya Nedir, Rafineri ve Petrokimya Ne İş Yapar, Rafineri ve Petrokimya Maaşları, Rafineri ve Petrokimya İş İmkanları, Rafineri ve Petrokimya İş Çalışma Alanları, Rafineri ve Petrokimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Rafineri ve Petrokimya Bölümünün Geleceği, Rafineri ve Petrokimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tercih Edilir mi, Rafineri ve Petrokimya Tanıtımı, Rafineri ve Petrokimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Rafineri ve Petrokimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Rafineri ve Petrokimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Rafineri ve Petrokimya İş Bulma Durumu

> Rafineri ve Petrokimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  gerçekten saçma sapan yorumlar yapmışsınız nitelikli bir bölüm ve özel sektörde çok iyi parası var benim puanım 350 olmasına rağmen ben bu bölümü tercih ettim ve şuan çok çok iyi bir maaşa teknikerim güzel bölüm arkadaşlar

 2. Zeynep dedi ki:

  Ben petrokimya üzerinde okuyorum. Üniversite okuduktan sonra hastanede laboratuvar da çalışmak istiyorum. Sizce arkadaşlar 😘

 3. Caner dedi ki:

  Yaşadığınız yer önemli gebze izmit ve izmir.

  1. Burak dedi ki:

   İzmiite yaşıyorum sence yazayımmı ?

 4. rubin dedi ki:

  2007de kazanmıştım gitmedim.İşletme okudum açıktan.İyi ki de gitmemişim dedim yorumlardan sonra

 5. Fatma dedi ki:

  Bi sorum olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Azerbaycanda 2 yıllık petrol bitiren biri Türkiye’de nerde çalışabilir. Özel şirketler var mı çalışabileceği. Başka ne şartlar var çalışabilmesi için.

 6. sikeyim böyle bölümü dedi ki:

  aklı olan girmesin amına kodumun bölümüne

 7. zeynep dedi ki:

  ARKADASŞLAR bu bölüm mühendisliğin 4 te 3ü resmen nasıl bos bölüm oluyor saçma konusuyorsunuz yanı başarılı olursanız her türlü peşinizde koşan olacaktır emın olun ama 50 puanla üniyi bıtırırsenız olmaz tabi ve dıkey geçiş yerleri bölümleri cok iyi kafayı calıstırın

 8. Ali emre dedi ki:

  Ya şu boş yorumları bırakın bir sürü kimya firmalarının yeni projelerı arasında petro kimya da var o yüzden boş boş gezmeyin kendinizi geliştirip bitirirseniz havada kaparlar sizi merak etmeyin ve tabiki ingilizce şart.

 9. Cakır@ dedi ki:

  Ya bu meslekte ilerlemenin dört yıla tamamlamanın bu yolu yokmu bide yurt dışında nasıl çalışılıyor

 10. Kader dedi ki:

  BN şuan lise son sınıfım ve petri kimya düşünüyorum sizce secmelimiyim is imkânı nasıl önü acikmi

  1. Mustafa dedi ki:

   Asla uzak dur derceyle bitirmeme ragmen sanayide calisiyorum bolum cok kotu

 11. ömer dedi ki:

  rafineri petro-kimya bölümünü bitirdim.. kpss puanı yok.. 3001 den yerleştiniz yerleştiniz… yerleşemediyseniz özel hastanelerde torpiliniz varsa üstünede para da koyarsınız çalışırsınız.. ben kpss ye çalışıyorum.. ne yapalım..

 12. furkan dedi ki:

  Bn bu sene rafineri ve petrol kimyayı kazandm tecrübeli olan adminler bna yardimci olabilir mi

 13. zeyno dedi ki:

  Ben suan rafineri ve petro kimya bolumunu okuyorum ilk yilim bu benim bos bir bolum diyorlar gec olmadan biraksam mi bana yardimci olun lutfenn :(((

  1. Birindaresmer dedi ki:

   Seçeceğiniz en son bölüm bile olsa seçmeyin bence. 5 yıldır bitirdim. Henüz o bölümden ise gireni görmedim. Batman da okudum 2009 mezunuyum boş bir bölüm

 14. merve dedi ki:

  meslek lisesi olarak kimya bölümüne girebilr miyim?

  1. admin dedi ki:

   girsen ne yaacaksın ben sınavla kazandım mezun oldum da ne oldu.

  2. admin dedi ki:

   girsen ne yapacaksın ben sınavla kazandım mezun oldum da ne oldu.

Yorum Yaz