Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Radyasyon Nedir Radyasyonun Zararları

Radyasyon nedir radyasyonun insanlara etkisi hakkında bilgi kısaca, radyasyon nedir radyasyonun zararları.

Radyasyon, radyoaktif dönüşümler sırasında etrafa yayılan ışınlardır. Bu ışınlar radyoaktif elementlerden yayılır. Bu elementlerin çekirdekleri kendi kendilerine parçalanmaktadırlar. Böylece alfa, beta, gama ışınları etrafa saçılır. Hücrelerde bulunan genler bu ışınlardan etkilenir. Sonuç olarak mutasyonlar oluşur. Canlının sadece bazı özellikleri değişiyorsa yoğun olmayan mutasyona maruz kalmıştır. Canlının ölümüne sebep olan radyasyon ise çok yoğun radyasyondur. 1945’te Japonya’ya atılmış olan atom bombası sonucunda bilanço ağır olmuştur. İlk 7 günde 10 saniye radyasyona maruz kalmış insanların bile %90 kadarı hayatını kaybetti. Bunların vücudunda herhangi bir yara izi veya yanık yoktu. Benzer şekilde sakat doğumlar, kan kanserleri, çocuk düşükleri, ani ölümler gibi olaylarda Çernobil’deki nükleer santral kazasından sonra görülmüştür. Radyasyon insanları etkilediği gibi doğacak çocuklarını da etkilemektedir. Üreme ana hücrelerinde meydana gelen mutasyonlar oğul döllere aktarılmaktadır.

Radyasyondan korunmak için özel giysiler mevcuttur. Bunlar genelde kurşundan yapılmaktadır. Radyasyonlu ortamlara girilmemeli veya bir an önce çıkılmalıdır. Tıpta kullanılan radyasyonlu cihazlar en son çare olarak kullanılmalıdır.

Doğadaki radyoaktif maddelerin insana zararları o kadar mühim değildir. Esas sorun insanların bu maddeleri kullandığı ortamlar ve olaylardır. Nükleer santraller, nükleer güçlü gemiler, nükleer bombalar buna örnek olarak verilebilir.

Radyasyon Nedir Radyasyonun Zararları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz