Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Hz. Muhammed’i Diğer Peygamberlerden Ayıran Özellikler Nelerdir

Hz. Muhammed’i diğer peygamberlerden ayıran en önemli fark hakkında bilgi kısaca, Hz. Muhammed’i diğer peygamberlerden ayıran özellikler nelerdir?

– Son peygamber ve en kıymetli peygamber olması ilk farktır. Son peygamber demek ondan daha sonra başka bir peygamberin olmayacağı anlamına gelir. “Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir.Fakat o, Allah’ın Resulü ve nebilerin sonuncusudur.Allah her şeyi hakkıyla bilendir.” (Ahzab Suresi.33 / 40) şeklinde Kur’an-ı Kerim’de buyrulmaktadır.

– Belirli insan grupları ve kavimlere gönderilmiş olan diğer peygamberlerin aksine Hz. Muhammed tüm insanlığa ve cinlere peygamberlik yapsın diye gönderilmiştir.  ”Ey Muhammed ! Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir;Fakat insanların çoğu bilmezler.” (Sebe Suresi.34 / 28 ) şeklinde Kur’an-ı Kerim’de buyrulmaktadır.

– Kıyamete kadar geçerli olacak Kur’an-ı Kerim tüm insanlığın ve cinlerin dini kitabıdır. Ayrıca vahiy yoluyla gönderilmesi onu benzersiz kılmaktadır.

– Önceki peygamberler temsil ettikleri dini tamamlayamamışlardır.

– ”(Ey Muhammed!) Seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”(Enbiya suresi.21/ 107) diye Kur’an-ı Kerim’de buyrulduğu üzere O, tüm aklı başında insanlara bir rahmet peygamberi olarak gönderilmiştir.

Hz. Muhammed’i Diğer Peygamberlerden Ayıran Özellikler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz