Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Anadolu’nun Türkleşmesine Katkıda Bulunan Kişiler

Anadolu’nun Türkleşmesine katkıları hakkında bilgi kısaca, Anadolu’nun Türkleşmesine Katkıda Bulunan Kişiler.

Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığının söylenmesinin sebebi Alparslan’ın bu savaştan sonra komutanlarını Anadolu’yu fethetmeleri için görevlendirmiş olmasıdır. Buranın Türk yurdu haline gelmesini istiyordu ve Bizans’ın eski gücünde olmaması bir avantajdı. Böylece Anadolu yavaş yavaş Türk yurdu haline gelmeye başladı.

Saltuklular doğu anadoluda kurulmuş bir Türk devletiydi. Satuk Bey tarafından kurulmuş olan bu devletin en büyük faaliyetleri Bayburt, Kars, Oltu, İspir, Erzurum ve çevresiydi. Anadolu Selçuklular Devleti tarafından yıkılana kadar Haçlılar ile savaştılar.

Mengücekler Mengücek Gazi tarafından Erzincan, Keman ve Divriği çevresinde kuruldu. Anadolu Selçuklular Devleti tarafından yıkılana kadar Rum ve Gürcülerle savaştılar.

Danişmentliler Danişment Gazi tarafından Sivas, Niksar, Tokat ve Yozgat çevresinde kuruldu. Yağlıbasan Medresesi isimli Anadolu’daki ilk medrese onlar tarafından yapıldı. Anadolu Selçuklu Devleti tarafından yıkılana kadar Haçlılar ile savaştılar.

Artuklular Artuk Bey’in oğulları tarafından Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurulmuşlardır. Hasankeyf, Mardin ve Harput Artukluları olmaz üzere bu bölgeler çevresinde yerleşmiş olan üç kısma ayrıldılar. Eyyübiler tarafından yıkılana kadar Hasankeyf Artukluları Haçlılar ile savaştılar. Karakoyunlular tarafından yıkılana kadar Mardin Artukluları Haçlılar ile savaştılar. Anadolu Selçuklu Devleti tarafından yıkılana kadar Harput Artukluları Haçlılar ile savaştılar.

İslam dini ilk Türk beylikleri tarafından muhafaza edilmiştir. Ayırca Haçlılar, Gürcüler ve Bizanslılar ile yapılan mücadeleler Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli adımlardır. Bayındırlık hizmetlerini artlarında bırakan bu devletler burada bir Türk kültürü oluşmasını da sağlamışlardır.

Anadolu’nun Türkleşmesine Katkıda Bulunan Kişiler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz