Peygamberlerin Nitelikleri Nelerdir

peygamberlerin nitelikleri ile ilgili görsel sonucu

Allah, dünyada var olan insanların akıllarındaki sorulara cevap olması amacıyla peygamberler göndermiştir. Ruhlarını ömürleri boyunca saf ve temiz tutmayı başarabilen peygamberlere, vakti geldiği zaman Allah tarafından görev tebliğ edilmiştir. Onların görevi, dünyada iyiliği, Allah’ın adını ve adaleti hakim kılmak, buna zıt kalan her türlü kötülüğü, aykırılığı, sapkınlığı dünya üzerinden kaldırmaktır. Bu sebepten dolayı da onlar hayatları boyunca Allah’ın adını yaymak, insanları doğru yola sürükleyebilmek adına büyük emekler vermişlerdir.

peygamberlerin nitelikleri ile ilgili görsel sonucu

Yaratılış gereği, her insanın ruhu mükemmel ve eşsiz bir şekilde yaratılmıştır. Ancak dünyaya saf, günahsız ve temiz halde gelen insanlardan bazıları, zaman içerisinde düştükleri gafletler ile ruhlarını kirletmişler, kötüye alet olmuşlardır. Kimileri ise kendilerini temiz tutmayı başararak içlerinde her zaman sevgiyi ve güzelliği korumuşlardır. Allah, peygamberlerini bu tür kendisini temiz tutmayı başaran, temiz ve güzel insanlardan seçmiştir. Peki onlarca yıl boyunca gelen peygamberler, ne gibi özelliklere sahiplerdir?

Peygamberler, sadece peygamber olduktan sonra değil, bunun öncesinde de yüksek ahlâka ve erdeme sahip kişiler olmuşlardır. Onların en önemli özellikleri, kötülüğün, bencilliğin kol gezdiği dünyalarda var olmalarına rağmen her zaman dürüst, güvenilir olma özelliklerini korumuş olmalarıdır. Bununla birlikte peygamberler her zaman akl-ı selim, yeniliğe açık ve zeki kişiler olmuşlardır. Bu sayede yaptıkları ince davranışlar, birçok insanın onların yoluna girmesine vesile olmuştur. Peygamberlerin bir diğer niteliği ise onların tebliğ edici olmalarıdır. Onlar, Allah’tan aldıkları bilgiyi doğru ve saf bir şekilde insanlara aktarma konusunda başarılı olmuşlardır.

Peygamberlerin Nitelikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.