Peygamberimiz "Aklı Olmayanın Dini De Yoktur" Sözüyle Ne Demek İstemiştir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Peygamberimiz “Aklı Olmayanın Dini De Yoktur” Sözüyle Ne Demek İstemiştir?

Bu yazımızda peygamberimiz aklı olmayanın dini de yoktur sözüyle ne demek istemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamberimiz (a.s.), din konusunda söz söyleme ve hüküm koyma hakkına sahiptir. Bu da peygamberlik vasıfları gereğincedir. Allah’ın izniyle hareket etmekte ve Allah’ın emirlerini uygulayan ve aktaran en önemli tek örnek olarak ümmetin karşısında durmaktadır. Peygamber (a.s.), aklı olmayanın dini de yoktur, demiştir.

İslam akıllıların dinidir. Akıl, vahyin kabıdır. Akıl vahiyle dolar. Dini kabul etmek akılla, tasdik etmek kalpledir. Bu nedenle dini mesuliyet ve mükellefiyet için akıl gerekir. Deliler, dini emirlerden mesul değildir. Akıl sahiplerinin dini hükümleri yerine getirmesi gerekir. Akıl, ibadetlerin gerçekleştirilmesi ve sosyal hayat hükümlerinin yerine getirilmesi için gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Cok guzel ellerinize saglik isime cok yaradi

 2. sinem dedi ki:

  Arkadaşlar peygamberimiz aklı olmayanın dini de yoktur sözüyle ne demek istemiştir ben tam olarak anlayamadım yardımcı olur musunuz tek umudum sizsiniz.

  1. Buğra dedi ki:

   Sayın Sinem Hanım,

   Tanrıya inanacak her kimse aklını kullanmak zorundadır.Yani Tanrı’nın yarattığı güzellikleri,canlıları ve herşeyi tasdik edecek olan şahsın aklı ve mantığıdır.Şayet bunları şahıs kullanamassa,aklı olmayacağı gibi,üzerine bir de dini konuda sorumluluk yüklenilmesi mantıksızdır.

   Cevabım yeterlidir umarım :) İyi günler dilerim.

Yorum Yaz