Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peygamber Efendimizin Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Peygamber Efendimizin Hayatı

İslam alemine Allah tarafından gönderilen ve Müslümanlara Allah’ın emir ve buyruklarını ileten peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hayatı konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

 

headlinePeygamber Efendimiz 20 Nisan 571 yılında Mekke’de gözlerini dünyaya açmıştır. Annesinin adı Amine Hatun, babasının adı Abdullah, 4 yaşına kadar onu büyüten süt annesinin adı ise Halime’dir. Babası, peygamber efendimiz doğmadan önce vefat etmiştir. Annesi ise Hz. Muhammed 6 yaşına geldiğinde vefat etmiştir. Annesinin ölümünden sonra da dedesi Abdulmuttalip bakmaya başlamıştır.

Peygamber efendimiz 8 yaşına geldiğinde dedesi vefat edince de amcası Ebu Bekir’in yanına yerleşmiştir. Hz. Muhammed, 25 yaşına gelince 40 yaşında olan Hz. Hatice ile evlenmiştir. Bu evlilikten ise Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Kasım ve Fatıma isimlerinde 6 çocuk meydana gelmiştir. Ancak Fatıma haricinde diğer beş çocuk peygamber efendimizden önce vefat etmiştir.

Hz. Muhammed, 40 yaşına geldiğinde ise 610 yılında Hıra dağında gelen bir vahiy ile peygamber olmuştur. 615 senesinde bir grup Müslümanı Habeşistan’a yollayarak ilk hicreti gerçekleştirdikten sonra 622 yılında da amcası Ebu Bekir ile birlikte Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir.

Peygamber Efendimiz vefat etmeden önce humma hastalığına yakalandı ve 13 gün süren bu hastalığın ardından 632 yılında vefat etti.

Peygamber Efendimizin Hayatı Kısa Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781