Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hicret Yeri Olarak Niçin Medine’yi Seçmiştir?

Bu yazımızda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hicret yeri olarak niçin Medine’yi seçmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Mekke’de peygamberlik vazifesini ifa etmeye başlamıştır. Doğup büyüdüğü yerde on yıl da peygamberlik yapmıştır. Bu on yıl içinde Mekkeli Müşrikler tarafından birçok zulme uğramıştır. Birçok suikastten Allah’ın yardımıyla kurtulmuştur. Müslümanların içinde bulunduğu durumu düzeltmek ve zulümle mücadele etmek için güç toplamak adına yer değiştirmek zorunda kalmıştır.

Mekke’den Medine’ye hicret etmeyi tercih etmiştir. Yesrip şehrinde bulunan Evs ve Hazrec kabilelerinin barışması ve ensar olarak muhacirleri karşılaması Medine’nin ne kadar doğru bir seçim olduğunu göstermektedir. Medine’yi şehir yapıp İslam’ın yayılmasını sağlayan sahabelerin başında Musab bin Umeyr (r.a.) gelmektedir. Medine bu nedenle dönüm noktası olmuştur. İslam devletleşmiş ve yayılmaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ışın dedi ki:

    Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hicret yeri olarak Medine’yi seçmiştir. Bunun nedeni; Peygamber Efendimize şu şekilde gelen vahiydir. ”Sіzіn hiсret edeceğiniz yerin іkі kara tаşlık arasında hurmalık bir yer olduğu bana gösterildi”. Peуgamberimiz bu yerin Medine olduğuna inanıyordu ve bu nedenle oraya hicret edilmesine izin verdi.

Yorum Yaz