Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peri Bacaları Nasıl Oluştu Kısaca Özeti - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Peri Bacaları Nasıl Oluştu Kısaca Özeti

Peri Bacaları Nasıl Oluştu Kısaca Özeti Hakkında Bilgi

Dünyada rüzgârlar ve sular pek çok yer şeklinin oluşmasını sağlar. Bunlardan bir tanesi de peri bacalarının oluşumu şeklinde karşımıza çıkar. Sel suları sert yapılı kayaları parçalayarak onların başka yere taşınmasına sebep olmaktadır. Bu durumda bitki örtüsü farklı bir yere taşınmış olur ve taşınan bu malzemeler ile peri bacaları meydana gelmektedir. Peri bacalarının görünümünde taşınan yapının üzerinde bir şapka görünümü oluşur. Bu şapkanın alt bölümde ise yumuşak malzeme yer almaktadır.

Peri bacalarının oluşumunda en önemli etken yağmur suları olarak karşımıza çıkar. Yağmur suları torağın üzerinde yüzeysel akışı sağlamaktadır. Bu bölgelerde tüfler ve bitki örtüsünün özelliği hâkimdir. Buralarda bitki örtüsü ya çok zayıf ya da hiç yoktur.

Bu yer şekillerinin üst bölümde bulunan kaya parçası oldukça sert yapıdadır. Alt bölümde ise tüflerden oluşan bir yapı bulunmaktadır ve tüflerden oluşan bu alt bölüm üstteki bölüme göre oldukça yumuşaktır. Bu şekilde meydana gelmiş olan peri bacalarına şapkalı peri bacaları adı verilmektedir. Üstte bulunan sert tabaka bu peri bacalarının ömrünün uzunluğunu sağlar hem de onları korumaya yardımcı olur.

Peri Bacaları Nasıl Oluşur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781