Paragraf Soruları Nasıl Çözülmeli

ÖSYM ve MEB’in yaptığı birçok sınavda Türkçe sorularının en çok zaman alanı ve de en çok çelişkide bırakan sorularından bazıları da paragraf sorularıdır. derszamani.net olarak değerli öğrencilerimize paragraf sorularını çözerken nelere dikkat edilmeli, paragraf sorularında yanlış yapmamak için nasıl çalışılmalı kısacası paragraf soruları nasıl çözülmeli konusunda bilgiler verelim istedik. Paragraf Sorularının Çözümü İçin 10 Altın Kural :

PARAGRAF SORULARI İÇİN 10 ALTIN KURAL

1.  Öncelikle soru cümlesi anlayarak okunmalı, sonra paragrafa geçilmelidir. Böyle yapmazsak paragrafı, neye dikkat edeceğimizi bilmeden okur, soru cümlesini okuduktan sonra paragrafı yeniden okumak zorunda kalırız.

2. Soru cümlesindeki soru kökünün altının çizili olup olmadığına dikkat ediniz. Altı çizilmiş soru kökleri olumsuzdur.

3.  Soruyu paragrafta anlatılanlara göre çözmeliyiz. Paragrafta anlatılanlara kendi fikirlerimizi katmamalıyız. Paragrafta anlatılanlara katılıp katılmama­mızın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan paragrafta yazılandır.

4.   Seçenekleri okuduktan sonra bu seçenekle ilgili düşüncemizi seçeneğin yanına “kesinlikle yanlış, doğru olabilir” gibi kısa ifadelerle yazalım. Böyle­ce seçeneklerin tamamını tekrar okumamız gerekmez.

5.  Paragrafla ilgili (konu, ana düşünce, yardımcı düşünce, tamamlama vb.) bütün soruların doğru olarak çözülmesi en başta “Paragrafta Yapı” konusunun iyice kavranmasına bağlıdır

6. Bir paragrafın en önemli cümlesi giriş cümlesidir. Çünkü bir paragrafın konusu çoğunlukla giriş cümlesinde belli olur. Bundan dolayı paragrafın giriş cümlesi iyice anlaşılmalıdır. Paragraf göz gezdirilerek okunmamalı, giriş cümlesi ve paragrafı oluşturan diğer cümleler iyice anlaşılmadan geçilmemelidir.

7. Paragraftaki cümleleri doğru bir biçimde anlamak için okuduğumuz cümleyi kendi sözcüklerimizle tekrar etmeliyiz.

8. Paragraflardan anladıklarımızı aklımızda tutmak için çevremizden örnekler düşünerek, anlamı somutlaştırmalıyız.

9. Paragrafı okurken parmak çıtlatmak, kalemle oynamak gibi eylemlerde bulunmamalı, dudaklarımızı ve dilimizi hareket ettirmeden sadece gözleri­mizle okumalıyız.

10. Sözcük dağarcığımızı geliştirmek, uzun paragraf sorularını sıkılmadan oku­mak, anlama gücümüzü artırmak için kitap okumalı, kültür sanat dergilerini takip etmeli ve bolca paragraf sorusu çözmeliyiz.

Sizler de Paragraf Sorularının Çözümünde İzlediğiniz Tekniği Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

22 yorum

  1. Türkçe hariç 100 net yapıyorum YGS sınavlarından Türkçe netim 5 geliyor ilk 10000e girebilecek kapasitedeyim ama Türkçe buna engel oluyor bana bir öneride bulunun lütfen

    • Piyasada “Altın Kurallarla Paragraf” adlı bir kitap var. Kida diye bir yayınevinin. Mutlaka tavsiye ederim. Adamlar, paragraf sorularını çözmenin tekniklerini anlatmışlar. Hiç paragrafı okumadan çözülebilecek sorular bile var.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.