Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Pankreasın Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde

Bu yazımızda pankreasın görevleri nelerdir maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre, canlılık özelliği taşıyan en küçük birimdir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek organizmayı yani canlıyı oluşturur. Canlılık faaliyetlerinin devam etmesi organların sağlıklı çalışmasına bağlıdır.

Pankreas da vücutta bazı dengeleri koruyan bir organdır. Özellikle iç ve dış salgı dengelerinin korunmasında etkilidir. Bu nedenle endokrin sistem organlarından biridir. Üzerinde bulundurduğu salgı bezleriyle glukagon, insülin gibi önemli salgılar yapar. Bunlar vücutta şeker seviyesinin belirlenmesinde etkilidir. Bunların eksikliği şeker hastalığına neden olmaktadır. Pankreas iç salgı dengesini korur ve gerçekleştirir. Bu nedenle en önemli organlardandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. behiye dedi ki:

    Pankreasın görevleri şunlardır; sindirim organlarından biridir, pankreasın görevi sindirim için gerekli olan bazı salgıları salgılayarak, besinlerin vücut içerisindeki sindirimine katkı sağlamaktadır. Ayrıca kan şekerini dengede tutmak da başlıca görevidir.

Yorum Yaz