Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Pamuk Eksperliği ve İplikçilik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümü Tanıtımı:

Bu programda pamuğun yetiştirilmesi, kalitesinin ayrımı ve iplik üretimine en uygun pamuğun seçilerek endüstri hammaddesi olacak şekilde hazırlanarak depolanması konularında ders verilir. Mezunlar dokuma, tekstil ve iplik sanayiinde iş bulabilirler.

Programın Amacı: Pamuk eksperliği ve iplikçilik programının amacı pamuk ipliği işletmelerinde çırçır fabrikalarında ve iplik borsalarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Pamuk eksperliği ve iplikçilik programında matematik, ekonomi, teknik resim, pamuk üretimi, çırçırlama teknolojisi, makine elemanları, tekstil terbiyesi, pamuk standardı ve kalite kontrol, pamuk pazarlaması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Pamuk eksperliği ve iplikçilik programını bitirenlere “Pamuk Eksperi ve İplikçilik Teknikeri” ünvanı verilir. İplikçilik teknikerleri pamuk işletmelerinde çırçır fabrikalarına ve borsa ajanlıklarında gezer alabilirler. İplikçilik teknikerleri çeşitli türde pamuktan değişik ve kalitede iplik üretimi ile ilgili çalışmaları yürütür, pamuk ipliğini kalitesine gore sınıflandırır, ipliğin pazarlanmasını sağlar.

Çalışma Alanları: İplikçilik teknikerleri özel sektöre ait iplik veya çırçır fabrikalarında mühendis ile işçiler veya teknisyenler arasında ara eleman olarak görev yaparlar, olanakları olanlar iplik veya pamuk ticareti yapabilirler.

Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Nedir, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Ne İş Yapar, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Maaşları, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik İş İmkanları, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik İş Çalışma Alanları, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümünün Geleceği, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümü Tercih Edilir mi, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Tanıtımı, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Mezunları Ne İş Yaparlar , Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Pamuk Eksperliği ve İplikçilik İş Bulma Durumu

> Pamuk Eksperliği ve İplikçilik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahmet zeki tümer dedi ki:

    pamuk eksperliği zannedildiği gibi kitap üzerinden öğrenilmesi mümkün değildir.ben 38 yıldır çırçır ve şu iplik fabrikası pamuk alım yetkilisiyim.önce tarladan gelen pamuğu çiftçi ile konuşarak üzerindeki zaralının ne olduğunu niyeolduğunu bu pamuğun hangi yörede ekildiğini kaç su verildiğini ekilen tohumun cinsini [bu çok önemli mikroner ve elyaf boylarının hangi tür tohumdan ne elde edildiği ] piyasa insanı olmak lazım ben eksperim diyene kimse iş vermez şu an piyasada binlerce çukobirlik tariş eski sümerbank eksperleri ile dolu.

    1. Erdal dedi ki:

      iyi günler ahmet bey peki eksperlegi okuduktan snra ne yapmamız gerekir iş olanağı bulmamız icin

Yorum Yaz