Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2022

Osmanlı’nın Duraklama-Gerileme Dönemine Girmesinin İç ve Dış Sebepleri Nelerdir

Osmanlı Devleti, yükseliş döneminde çok hızlı şekilde tüm dünya ülkelerini kontrolü altına alacak şekilde bir grafik çizdiyse de bu durum kısa zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı tersine dönmüştür. Duraklama ve gerileme dönemlerine girilmesinin aslında en büyük sebebi, Osmanlı Devleti’nin çok güçlü bir devlet olmasıdır. Nasıl mı? Osmanlı Devleti ve Osmanlı halkı, uzunca bir süre hoşgörü ve refah içerisinde İslamiyet ışığı altında bir hayat yaşamışlardır. Ancak sahip oldukları bu refah, onların yenilikler üretememesine sebep olmuştur. Bu durum zamanla toplumda yozlaşmaya ve en sonunda imparatorluğun yıkılmasına kadar gidecektir. Ancak tabiki de bazı iç ve dış sebepler, Osmanlı’nın Duraklama-Gerileme dönemlerine girmesine sebep olmuştur. Bunlardan birkaçını sıralayalım.

İç Sebepler

Osmanlı Devleti, 3 kıtaya hükmeden bir devlet olduğu için zamanla merkezi otorite, eyaletlere uzaklık gibi durumlardan dolayı zamanla zayıflamıştır. Teknolojik gelişmelerin takip edilememesi de en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı toprak sistemi bozulmuş, ordu ve donanma dünya standartlarının gerisinde kalmıştır. Bununla birlikte toplum içerisinde İslâm dinini kullanarak kişisel çıkarlarını gözeten kişiler türemeye başlamış, bilim kavramı Osmanlı toplumundan kaybolmuştur.

Dış Sebepler

Osmanlı Devleti Müslüman bir devlet olduğu için Avrupa’lılar her zaman Osmanlı’yı Avrupa’dan çıkartmak istemişlerdir. Bu sebeple saldırılar düzenlenmiştir.
Osmanlı Devleti coğrafi keşifleri takip etmemiştir. Bu yüzden Amerika’dan getirilen büyük miktarda altından payını alamamıştır, bu da Osmanlı iç pazarını önemli ölçüde zayıflatmıştır. Bununla birlikte yeni ticaret yolları keşfedildiğinden Osmanlı toprakları ticaret merkezi olma özelliğini de yitirmiştir. Bununla birlikte bir diğer neden de imparatorluğun doğal sınırlarına ulaşmış olmasıdır. Geçim kaynağının büyük kısmını savaş ganimetlerinden sağlayan Osmanlı, savaşlar bitince ekonomik anlamda zayıflamıştır.

Osmanlı’nın Duraklama-Gerileme Dönemine Girmesinin İç ve Dış Sebepleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz