Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Osmanlı Devleti’nin Kısa Zamanda Balkanlar’da İlerlemesinde Hangi Faktörler Etkili Olmuştur?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin kısa zamanda Balkanlar’da ilerlemesinde hangi faktörler etkili olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, beylik döneminden devlet olma dönemine çok hızlı bir şekilde geçmiştir. Osmanoğulları’nın Bilecik coğrafyasında yerleşik bir hayat sürmeye başlayınca yönünü sürekli olarak Bizans’a dönmüştür. Anadolu üzerinde bulunan beyliklerin içinde bulunduğu çekişme ile ilgilenmeyen ve İslam ayrılıklarının geçici, düşmanla mücadelenin asıl olduğunu ortaya koyan Osmanoğulları, kısa zaman sonra Balkan coğrafyasına göç eden birkaç kişiyle o topraklar üzerinde hakimiyet kurmaya başlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin, Bizans İmparatorluğu’nun üzerine yaptığı akımlar sayesinde Balkanlar’da hakimiyeti artmıştır. Bu hakimiyet siyasi üstünlüğe dönüşünce devlet olarak İstanbul’un fethedilmesi için hareketler başlamıştır. İstanbul hedefi Balkanlar’da hakimiyet gerçekleşmesine neden olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    daha kısa olanı varmı?

  2. selda dedi ki:

    Bugün tarih dersimiz vardı Osmanlı Devleti’nin kısa zamanda Balkanlar’da ilerlemesinde hangi faktörler etkili olmuştur sorusunu cevaplayamadım buradan aldım cevabı uzun uzadıya aramaktan kurtuldum

Yorum Yaz