Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Osmanlı Devletinin Güçlü Bir Devlet Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir

Tarih boyunca sahneye çıkan devletlerden kimisi dünya üzerinde bir etki bırakmayı başaramamışken, bazı devletler vardır ki tarihin seyrini, insanlığın gidişatını ve geleceği önemli derecede etkilemişlerdir. Tarih sahnesinde boy gösteren Türk devletlerinden birisi olan Osmanlı Devleti de bu konuda başarı göstermeyi başaran devletlerden bir tanesi olmuştur.

osmanlı devleti ile ilgili görsel sonucu

Bu yazımızda, Osmanlı Devleti’ne bu başarıyı getiren durumların üzerinde duracağız. Devletin var olduğu dönemlerde, dünya üzerinde var olan birçok devlet, zenginin rahatlıkla hayatla ilgili her türlü isteğini gerçekleştirebildiği, fakirlerin ise zenginlerin hayatını idare etmek üzere ömürleri boyunca çalışmak zorunda olduğu zulme dayalı bir sistem ile idare ediliyordu. Osmanlı’ya başarıyı getiren en büyük etkenlerden bir tanesi bu anlayışı reddetmesi olmuştur. Osmanlı, içerisinde yaşayan halkların dinine, diline, ırkına asla bakmaksızın hepsine eşit birer vatandaş muamelesi yapmıştır ve adaleti devlet politikasında ilk sıraya koymuştur. Bu nedenle fetihlere gidilen yerlerdeki halktan da çoğu zaman destek alınmış, bu sayede devletin büyümesi kolaylaşmıştır.

Bununla birlikte devletin parlak dönemlerinde İslamiyet çok iyi şekilde anlaşılmış, ve gelecek nesillere de doğru bilgiler aktarılmıştır. İslâm konusunda pek çok âlim, halka hurafelerden uzak saf bilgiyi sunabildikleri için Osmanlı halkı da bu yüzden her zaman dürüst, erdemli ve ahlâklı bir halk olarak yaşamını sürdürmüştür. Bu sayede de devlet içerisindeki her türlü pozisyonda adalet, hak, eşitlik gibi kavramların varlığı korunmuştur. Bu da Osmanlı Devleti’ni bir dönemde dünyanın en güçlü devletleri arasında koymuştur.

Osmanlı Devletinin Güçlü Bir Devlet Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz