Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Düşünce Özgürlüğünün Anayasada Güvence Altına Alınması Neden Önemlidir

Günümüzde, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi kavramlar, aslında bizlerin hayatında pek de yer bulmayan, önemsenmeyen kavramlardır çünkü insanlığın geldiği noktada bu hak, neredeyse tüm devletlerin milletlerine sunduğu bir haktır. Ancak yine de bunun ne denli önemli bir hak olduğunu anlamalı, kavramalı ve bu hakkımızı elimizden almak isteyenler olursa, onlara karşı mücadele etmesini de bilmeliyiz.

düşünce özgürlüğü ile ilgili görsel sonucu

Tarihin eski dönemlerinde insanlar, sadece düşündüğü şeyler yüzünden cezalandırılabiliyorlardı. Bu cezalar, kimi zaman ölüm kimi zaman ise hapis cezası oluyordu. Bu uygulama, insan haklarından çok uzak ve ilkel bir uygulamadır. İnsan, kendisini anlayabilmesi, tanıyabilmesi ve geliştirebilmesi için özgürce düşünmeye, hayatı özgürce deneyimlemeye ihtiyaç duyar.

Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşının haklarını koruyan ve onları geliştirmek için çalışmalar yapan demokratik bir sosyal devlet olduğu için, vatandaşlarının düşünce özgürlüğü haklarını da koruma altına almıştır. Anayasaya göre her birey, düşünmekte ve düşündüklerini ifade etmekte özgürdür. Bir kişiye, herhangi bir düşüncesi, fikri yüzünden herhangi bir yaptırım uygulamak yasal olarak mümkün değildir.

Devletimizin bu hakkımızı güvence altına alması, bizlere hayatımız boyunca özgürce düşünebilme, konuşabilme hakkını sunmaktadır. Dünya üzerinde halen düşünce özgürlüğünün var olmadığı, insanların özgürce düşüncelerini dile dökemediği ülkeler vardır. Bu ülkeler, çağın gerisinde ve refah seviyesi düşük ülkeler olarak hayat sürdürmektedirler. Bizlerde ise devletimiz tarafından korunmaya alınan bu hakkımız ile birlikte kendimizi dilediğimiz şekilde ifade etme şansımız olmaktadır. Bunun anayasal bir zemine dayandırılması, bu hakkın hiçbir zaman elimizden alınamayacağının da garantisi olmaktadır.

Düşünce Özgürlüğünün Anayasada Güvence Altına Alınması Neden Önemlidir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz