Osman Hamdi Bey Kimdir Kısaca

Osman Hamdi Bey Kimdir Kısaca hakkında bilgi.

İstanbul 1842 doğumlu olan Osman Hamdi Bey ünlü bir ressamdır. Kendisi 1860 senesinde Paris’e Hukuk okumaya gitmiştir fakat burada ünlü ressamlara çıraklık yaptığı sırada resim eğitimi de almıştır.

1871 senesinde geri döndüğünde sarayda çalışmaya başlamıştır. İmparatorluk müzesine atanması 1881 senesinde gerçekleşmiştir. 1883 senesinde ise İstanbul Arkeoloji Müzesini ve Güzel Sanatlar Akademisi Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisini kurmuştur.

Sayda, Lagina ve Nemrut Dağında arkeolojik kazılar yapmıştır. Özellikle Sayda’da çok başarılı olmuştur ve İskender Lahitini çıkarmıştır. Kendisinin en önemli resim eseri kaplumbağa terbiyecisidir. Eserde tasvir edilen kaplumbağalar üzerindeki mumlar Lale Devri Sadabad Eğlencelerinden alıntıdır.

Kahve Ocağı, kuran okuyan kız, çarşaflanan kadınlar, vazo yerleştiren kız, çekik gözlü kız, feraceli kadınlar, pembe başlıklı kız, mimozalı kadın, silah taciri, sarı kurdeleli kız diğer önemli eserlerdir.

Osman_Hamdi_Bey_001

Osman Hamdi Bey Eserleri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

7 yorum

  1. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş osman hamdi bey hayatı kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.