Orta Çağda Yaşamış Olan İslam ve Türk Bilginlerinin Bilime Katkıları

Her dönemde olduğu gibi Ortaçağ’da da yaşamış olan Türk bilginleri mevcuttur. Bu sayfamızda Orta Çağda yaşamış olan İslam ve Türk bilginlerinin bilime katkıları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Dünyada bulunan tüm uluslar medeniyeti ortak bir ürün olarak inşa etmişlerdir. Bu şu anlama gelmektedir: Bugün sahip olduğumuz medeniyette tüm ulusların az ya da çok mutlaka bir katkısı olmuştur. Bu medeniyette büyük payın Avrupa’ya ait olduğu düşünülse de bu yanlış bir kanıdır çünkü tüm toplumlar yapmış oldukları çalışmalar ile bugünkü medeniyetin oluşmasına katkı sağlamışlardır.

Özellikle Orta Çağ incelendiğinde bu dönemde İslam coğrafyasının bilimsel alanda oldukça başarılı ürünler verdikleri görülmektedir. Ardından gerileme dönemine girildiğinde medeniyet bayrağı İslam dünyasından Batıya geçmiştir. Sonuç olarak Batının sahip olduğu medeniyet birikiminde kendinden önceki gelişmelerin de etkili olduğunu söylemek mümkündür.

  1. ve 14. Yüzyıllar incelendiğinde bu dönemde yapılan keşiflerin pek çoğunun İslam dünyası ve Türkler tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu uygarlık aklın ve bilimin ışığında hareket ederek elde ettiği verilerle bugünkü medeniyete büyük katkı sağlamış kendisinden sonra gelenlere kaynaklık etmiştir.

Orta Çağdaki İslam ve Türk Bilginleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.