Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Okulun Hayatımızdaki Önemi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Okulun Hayatımızdaki Önemi

kisilik-gelisiminde-oku-klGerek bizim ülkemizde gerekse diğer ülkelerde bireyler belirli yaşa geldiklerinde çocuk dönemlerinde okula başlamaktadır. Öyle ki ülkelerde artık belirli eğitim dönemine kadar bireylerin okula gitme zorunluluğu vardır. Peki okulun hayatımızdaki önemi nedir?

Bireylerin çocuk yaşlarında kişilik gelişimi ve eğitimi açısından okulun önemi oldukça büyüktür. Uzun süren bu okul hayatı bireyleri hem eğitirken hem de kişileri sosyal hayata hazırlamaktadır. Böylece bireyler okul hayatı bittiği zaman toplum içinde kendilerini ifade edebilen ve kendilerine güvenen bireyler haline gelirler.

Okul, bireylerin okuma- yazma öğrenmelerinin yanı sıra bilim, sanat ve genel kültür gibi alanlarda da kendilerini geliştirmelerini ve bu alanlarda bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda okul faktörü bireylerin sosyal ortamlarındaki insanlar ile ilişkilerinin gelişmesini ve çevresindeki insanlarla sağlıklı iletişi kurmasını sağlamaktadır. Eğitim almayan ve okula gitmeyen bireyler ise hem genel kültürünü geliştiremez hem bilgi dağarcığını arttıramaz hem de girdiği sosyal ortamlarda sağlıklı iletişim kuramaz.

Tüm bu faydaların yanı sıra aynı zamanda okul bireylere bilgi birikimi verirken onları gelecekte sahip olacakları meslekler konusunda da yönlendirir. Günümüzde yapılan mesleklerden bazıları olan doktorluk, mühendislik, modacılık gibi tüm meslekler eğitim alınarak sahip olunan mesleklerdir. Bu nedenle de bireyler güzel bir meslek sahibi olabilmesi için de eğitim hayatlarını sürdürdükleri okul hayatlarına düzenli bir şekilde devam etmeleri ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Okula giden insanlar bilgi seviyeleri yüksek genel kültürleri gelişmiş insanlardır. Okul eğitimini başarıyla tamamlayan insanlar aynı zamanda nezaket kurallarını da bilirler ve bu nezaket kuralları doğrultusunda hangi ortamda nasıl davranacaklarını farkında olurlar.

Okulun Hayatımızdaki Önemi Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Bizimle Hemen Paylaşın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781