Nejat Uygur Kimdir

18 Kasım’da hayata veda eden Nejat Uygur kimdir, Nejat Uygur hayatı kısaca

Yaklaşık birkaç yıldır rahatsız olan ünlü tiyatrocu Nejat Uygur’un vefatı sevenlerini oldukça üzdü. Bugün yazımızda Usta Tiyatrocu Nejat Uygur’un  hayatına dair bilgiler paylaşacağız.
nejat uygur kimdir
Usta Tiyatrocu Nejat Uygur;
Nejat Uygur, 10 Ağustos 1927 Kilis’de dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi öğretmen, babası subay olan Uygur üç kardeşe sahiptir. Uygur’un sanat hayatına kazandırılmasına büyük emeği olan kişi Kilis’li sanatçı İsmail Dümbüllü’dür.
Eğitim hayatı boyunca Anadolu’nun birçok ilinde bulunmuştur. İlkokul eğitimini Siirt’te, Ezine’de ve İntepe’de tamamlamıştır. İlkokul eğitimi sırasında hep müsamerelere katılmıştır. Ortaokul eğitimini ise Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da alan Usta tiyatrocu üniversite eğitimi için Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne yazılmış ancak daha sonra eğitimini yarıda bırakmıştır.
1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde boksa başlamış ve böylece spor merak artmıştır. Boksun ardından atletizm, su topu dışında ve at biniciliğiyle de ilgilenmiştir. 1950 yılında ise Necla Uygur ile dünya evine girmiştir.
1949 yılında Nejat Uygur Tiyatrosu’nu kurmuş ve profesyonel manada tiyatroyla ilgilenmeye başlamıştır. Nejat Uygur, daha sonraları açıklamıştır ki; hayalindeki mesleğin tiyatrocu değil düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiş ve Amerika’ya gitme hedefini gerçekleştirmek için gemici olmuştur.
Nejat Uygur sırasıyla; Ahmet, ikiz çocukları Süheyl ile Süha, Kemal ve Behzat isminde beş oğlan çocuğu sahibi olmuştur. Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler babalarının izinden devam ederek tiyatroculuk mesleğini seçmişlerdir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı kendisine Devlet Sanatçısı unvanı vermiştir. Uygur, 10 Eylül 2007 tarihinde ise acı olay gerçekleşmiş ve usta sanatçının beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklık sebebiyle vücudun sol tarafı kısmî felce yakalanmıştır. Yakalandığı hastalığın ardından doktorları şu açıklamayı yapmıştır; ” Usta Sanatçı Uygur’un sol kolunun işlevini kaybettiği, yüzünde kayma meydana geldiği, bacağında ise çok az işlevsellik kaldığı, konuşma yeteneğinin normal olduğunu” belirtmişlerdi. Oğullarının sanatçıya ilişkin yaptığı son açıklamalarda babalarının artık geçmişiyle hayat sürdüğünü ifade etmişlerdi.
Nejat Uygur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.