Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Neil Armstrong Hayatı

Neil Armstrong Kimdir, Neil Armstrong Hayatı

Neil (Alden) Armstrong (Doğum tarihi 5 Ağustos 1930, Wapakoneta, Ohio, ABD – Ölüm tarihi 25 Ağustos 2012), ABD’li astronot, Ay’a ayak basan ilk insandır.

On altıncı yaş gününde uçuş brövesi alan Armstrong, 1947’de Deniz Kuvvetleri’ne bağlı havacılık okuluna girdi. Daha sonra Indiana eyaletinin West Lafayette kentinde­ki Purdue Üniversitesi’nde başladığı havacı­lık mühendisliği öğrenimine 1950’de Kore Savaşı’na katılması nedeniyle ara verdi. Bu savaş sırasında bir kez uçağı düşürüldü ve üç Havacılık Madalyası aldı. 1955″te, sonra­dan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) dönüşecek olan Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’nin (NACA) sivil deneme pilotları arasına katıldı. Bu görevi sırasında, çeşitli ses üstü avcı uçakları ve X-15 roket uçağıyla 1.100 saati aşkın dene­me uçuşu yaptı. Armstrong, 1962’de uzay programına katı­lan ikinci grup astronotlar arasında yer aldı. 16 Mart 1966’da komutan olarak Armstrong ve David R. Scott, “Gemini 8” aracım uzayda insansız “Agena” roketi ile buluşturdular ve elle yönetilen ilk kenetlen­me manevrasını gerçekleştirdiler. Ancak kenetlenme gerçekleştikten sonra itici ro­ketlerden birinin devreden çıkması üzerine “Agena”dan ayrılmak zorunda kaldılar. Armstrong, “Gemini”nin denetimini yeni­den sağladı ve Büyük Okyanusa acil iniş yaptı.

neil-armstrong16 Temmuz 1969’da Armstrong, Edwin E. Aldrin ve Jr.  Michael Collins “Apollo 11” aracıyla Ay’a doğru yola çıktılar. Dört gün sonra Greenwich saatiyle 20:18’de Arms­trong tarafından elle kumanda edilen “Eagle” adlı Ay modülü, Sessizlik Denizi’nin (Mare Tranquillitatis) güneybatı kıyısın­daki bir düzlüğe indi. 21 Temmuz 1969 günü saat 02:56’da Armstrong Ay’a ayak bastı. İniş modülünün basamaklarından Ay’ın tozlu yüzeyine ilk adımını atarken “Bu, bir insan için küçük bir adım, insanlık içinse dev bir sıçramadır” demişti. Armstrong ve Aldrin, Ay’da geçirdikleri 21 saat 37 dakika boyunca toprak ve taş örnekleri topladılar, çok sayıda fotoğraf çektiler ve Ay yüzeyine bilimsel aygıtlar yerleştirdiler.

21 Temmuz’da Ay’dan ayrılarak Yer’e dönüş yolculuğuna başlayan üç uzay adamı 24 Temmuz’da, saat 16.51’de Büyük Okya­nusa indiler. Sonraki 18 günü, Ay mikrop­larının neden olabileceği hastalıklara karşı bir önlem olmak üzere karantinada geçirdi­ler. Karantina sonrasında 21 ülkeyi kapsa­yan bir geziye çıkan uzay adamları, bu gezi boyunca evrenin keşfinde açılan yeni bir çığırın temsilcileri olarak karşılandılar. 1971’de NASA’dan ayrılan Armstrong, 1979’a değin Ohio’daki Cincinnati Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği dersleri verdi. 1979’da Ohio eyaletinin Le­banon kentindeki, petrol alanı donanımları üreten Cardwell International Ltd. şirketi­nin yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

Aya İlk Ayak Basan Adam Neil Armstrong Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. jale dedi ki:

    çok güzel bir özet Neil Armstrong kısaca hayatı harika olmuş.

  2. bahar dedi ki:

    neil armstrong ünlü bir bilim adamıdır…

  3. bahar dedi ki:

    çok yakışıklı yaaa

Yorum Yaz